sumcova 30-ka, první

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

zdeneksumec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 16 Mar 2014 15:10
Bydlisko: Kroměřížsko

sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa zdeneksumec »

cau lidi,
muj prvni pokus o more. Zalozeno 25.5.2014, po prvnich 14-ti dnech rasy - sinice, rasy - sinice a porad dokola. Ted je tomu tyden, co zacaly ustupovat a myslim si, ze je to na dobre ceste. Mekkacum se dari, coz nemuzu rict o te cervene vetvicce vlevo dole ... to pro me v teto chvili bude vyssi divci...
Osazenstvo je z fotek jasne (foceno mobilem, kvalita spatna), plus nekde zasitej krab, kteryho sem videl jen jednou, dale cerv, krevetka a hromada dalsi miniaturni haveti.
Zalozeno s 50% zive vody, zivym sutrem cca 5kg a coral sand-nezivy.
Ve filtru je molitan, vata, keramika, phosex, uhli.
Odpenovac na drivko, vytlacny cerpadlo 500l/hod a po dlouhem laborování s proudovym cerpadlem (napred tunze-silne, pak koralia-hucelo..) je cerpadlo nahrazeno skimrem od eheimu a naprosta spokojenost. Proudeni dostatecne a navic pomaha prepadu sbirat bordel z hladiny. Dle meho do nana idealni vec...
Moc me nedrbejte, kazdej nejak zacal :wink:
hezky den vsem
zacatek
zacatek
aktualni
aktualni
sladká voda poměrně dlouho, nově malé nano - učím se ...
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa Arčí »

Já myslím, že v pohodě. A s tvrďákama si starosti nedělej a dej jim čas. Ale dej si bacha na ty xenie. Opravdu je to plevel i když krásnej. Ani se nenaděješ a máš je po celým akva.
zdeneksumec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 16 Mar 2014 15:10
Bydlisko: Kroměřížsko

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa zdeneksumec »

Dik za podporu, verim, ze uz je to v te lepsi fazi a uz me cekaji jen lepsi zitrky :D Na xenie si dam bacha, aspon pak budu mit sortiment k darovani zacinajicim :)
Ale chtelo by to neco cervenyho na oziveni, nevis o necem? Hlavne at to pod nocnim svetle zari, at maj juniori radost :D
Hezky den vsem
sladká voda poměrně dlouho, nově malé nano - učím se ...
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa Arčí »

Zoas pěkně svítí pod ÚV. Jinak z měkáčů mě nic nenapadá. Ono celkově červená na korálech moc nereflexuje alespoň co pozoruju u sebe. Ale v podstatě jsem taky začátečník, tak třeba někdo jinej má jiné zkušenosti ;)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa MRysan »

červená discosoma mi svítí červeně a zoanthusy, ale nejsnáze seženeš tu diskošku, dokonce ti bude stačit jedna hlava, uděláš z ní 6 a ony postupně zase dorostou do placky. Zásadně nesouhlasím s přirovnáním Xenie k plevelu :D sice rychle roste, ale taky se dá dobře stříhat při běžné údržbě. Zkus s ní osázet zadní stěnu, případně jí seškrábneš žiletkou, ale když pulzuje celá zadní stěna, tak je to moc pěkný.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jasně, opět tu máme názor zkušeného mořáka :roll:
Xenie je hezký korál a když se udržuje na samostatném kameni, je to paráda. Pokud ale má ideální podmínky a dostane se na reef ( a to může i ze skla ), dokáže zadusit ostatní korálnatce v poměrně krátké době. A těžko se z kamenů seškrabává. Sice pořád lépe, než třeba pachyclavularia nebo briareum, ale žádná snadná práce to není.
Pokud jde o barevnost pod nočním osvětlením, tak je řada měkkých korálnatců vhodných do malých nádrží, kteří krásně světélkují a některé z nich i červeně :). Např. ricordea, rhodactis, již jmenované diskosomy a zoanthusy. A potom také některé menší LPS - např. caulastrea, acantastrea ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa Killingman »

Nejsem vůbec zkušenej mořák, ale šíleně se mi líbí Euphyllia ancora orange. Viděl jsem ji jen pod modrou a je to nádherná barva...
A ke Xéniím - mám jich taky požehnaně, ale dostanu je dolů i z kamenů poměrně jednoduše - u kořenu, tam kde je přichycená ke kameni ji chytnu dlouhou pinzetou, obtočím kolem dokola a je pryč
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa MRysan »

Děkuji Viku za pochvalu.
Jistě jsi taky vzal v úvahu rozměry našich nádrží a těch tvejch, kde je čištění a údržba úplně o něčem jiném. A na zadním skle ti nic neudusí, protože tam nic jiného taky nemusí být :D leda by zadusila ten eheim :wink:
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa Arčí »

Podle mě je jedno jestli je malé nebo velké akva. Ani jedno nesnáší dobře časté zásahy a prevence je mnohem méně náročná. Já mám 45 litrů a xenie stříhám každé dva týdny. Představ si zadní stěnu porostlou xenií a každé dva týdny ji kolem dokola obřezávat a vsadím se, že pokud by byla obrostlá po celé ploše, rostla by mnohem rychleji. Jednou možná žádná hrozná práce ale každý týden nebo dva!? A Zdenku, je tu takový pomocník nebo rada, ale než si necháš od někoho poradit, projdi si jeho vlákno a podívej se jaké má akva a jak dlouho ho má založené, jaké má úspěchy a případně preference od ostatních kolegů. Tudíš odemě si radit nenech :mrgreen: Ale od Vika určitě můžeš i když je občas trochu hubatej :wink:
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa MRysan »

no zkus a uvidíš, každopádně I když jsem začátečník, tak byla xenie moje první a mám jí rád a raději bych jí víděl na zadní stěně než několik ostrůvků po útesu.
A akvárka typu jungle mám rád a je jedno čím to zarůstá, hlavně že roste. Jiní jsou zase na ty luxusní korály, ale to taky nemusí klapnout.
http://www.nano-reef.com/featured/_/2013/lalani-r79
http://www.nano-reef.com/featured/_/2011/pj86-r52
http://www.nano-reef.com/featured/_/201 ... hilton-r35
http://www.nano-reef.com/featured/_/2008/tashayar-r12
LPS/SOFT 300l
zdeneksumec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 16 Mar 2014 15:10
Bydlisko: Kroměřížsko

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa zdeneksumec »

Za vsechny rady a nazory jsem pochopitelne moc rad, ale vsema se urcite ridit nebudu, pekne si to necham rozlezet a budu zkouset, casu mam dost :D
Mam tam zoantusy zeleny a s oranzovym stredem a mam tam hezkej zelenej rhodactis asi. V nazvech se zatim neorientuju. Tyhle dva kousky zari krasne, a prave proto jsem si rikal, ze by bylo dobre ozivit aqua i jinou barvou. Tu discosomu asi poresim, to by stalo za to. Nema nekdo? koupim kousek. Kazdopadne na LPS a SPS si myslim, ze jeste nemam. Ten jeden kousek mi zatim moc neprospiva :?
sladká voda poměrně dlouho, nově malé nano - učím se ...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa MRysan »

před týdnem jsem jich 20 nalepil na pozadí, mohl bych ti tak maximálně nějaké namnožit a za pár týdnů poslat poštou, ale dělal bych to ze sterilní kultury, takže budou fakt mini, přirostlé na korálovce, nebo krycímu sklíčku, zato ale hodně :D
nebo ti může http://www.akvaristika-morska.eu/ pár disků doručit až domu, ale 200za jednu.... popřípadě některý ze zkušených uživatelů fóra, ale ti zase nemaj rádi poštu.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pro pana chytrého si dovolím citovat dotaz jednoho uživatele, který řeší problém s xeniemi :
Aleš napísal:Nemá někdo tip jak zlikvidovat tento plevel? Je to fakt síla, protrhávání nestačí.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa MRysan »

Vikku, neměl jsi jako malé dítě nějaké rodinné problémy? Tohle totiž vůbec neplyne ze zájmu o akvaristiku, ale z jiného, hluboce zakořeněného komplexu a bylo by dobré to podchytit.

Hele, taky tu jeden uživatel řešil, že mu xenie pomalu mizí. Zaprvé bych vyjádření jednoho nepokládal za prokazatelné, zadruhé to je otázka požadavku na nádrž, já osobně mám prosperující xenie rád a hotovo, na druhou stranu se nebudu snižovat k narážení na jiné uživatele jen kvůli názoru na xenie... to budeš muset i nadále obstarat ty.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: sumcova 30-ka, první

Príspevok od používateľa vik_33 »

MRysan, vzhledem k tomu, že jsi zde na reefu vymazal řadu svých příspěvků ve vlákně o Tvé nádrži, měl bys přestat mluvit do věcí, o kterých nic nevíš. Nikdo si nemůže ověřit, že Tvá nádrž prosperuje a pro mnoho začínajících mořáků jsou Tvé příspěvky značně zavádějící.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"