Sklo

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
lumbin
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2006 11:25
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa lumbin »

Velikost podél bych právě nechal na těch 100x 40 - akorát se mi vejde do skříňky pod AQ - kratší boční stěny a přepážky vevnitř filtru by byly z koupeného obyč. skla.Jde mi spíše o fyzikálně-chemické vlastnosti a taky o to že když jsou hrany nejchoulostivější,při slepení jsou vlastně tím nejexponovanějším místem.Jinak by mělo kalené sklo o tloušťce 6mm vydržet náraz koule o váze 500g z výšky 2 metrů oproti obyč.sklu stejné tloušťky,které se rozbije při nárazu stejné koule z výšky 0,3m.To je přece motivace proč to sklo nenechat ležet ladem v kůlně :-)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no, az boli tie tabule zadara, ja by som 3 obetoval a skusobne jednu nadobu zlepil.
za tie 2 bocne 40x40 a nejaku prepazku zasa az tak moc nedas.
vylozil by som to niekde v bezpeci a napustil vodou na tyzden-dva a trosku s tym nesetrne zablbol. ak to neprdne, mozes to skusit.
osobne si vsak myslim, ze kalene sklo ma tendenciu sa pri akomkolvek brnknuti o hranu roztriestit nasrot... tak neviem, ci ta uspora stoji za tie stiahnute sedacie svaly. :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Ja by som to nikdy neriskoval, pretože dnes ušetríš 2000-ky a keď to náhodou praskne prídeš o mnoho viac :evil: Možno sa ti niečo podarí zachrániť ale predstav si tú škodu v miestnosti kde budeš mať AQ. Už som tu o tom písal.
Ja hovorím, určite nie. AQ treba urobiť z poriadneho skla a nešpekulovať. :wink:
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Nechápu. Ušetřit pár korun na AQ, když v něm bude živit za desetitisíce až statisíce :!: :?:
Přijde mi to jako koupit si pneumatiky a olej v Baumaxu a nandat to na Ferrari :cry:
Čert vem koberec a nábytek. Čert vem nadávající sousedy. Ale ten život :cry: :cry: :cry: Když si představím, že jsem ušeřil davtisíce, ale odnesly to například všechny moje oblíbené Euphylie... :twisted:
Používateľov profilový obrázok
lumbin
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2006 11:25
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa lumbin »

Abych to uvedl na pravou míru, nejde mi o to ušetřit :!: To co jsem našel o vlastnostech kaleného skla na internetu, mě jen utvrdilo v tom že je mnohonásobně odolnější, než obyčejné.Toto je důvod proč mě napadlo použití pro dno a boky filtru.

Pokud někdo občas jedete MHD nebo pracujete v kanceláři určitě kalené sklo potkáváte a to dokonce bez nějaké ochrany hran (zastávky, dveře, předěly místností, sprchové kouty atd.). Představa že o tuto hranu brnknu třeba klíčem v kapse u rozepnutého a průvanem zvedlého saka mě teď začala nahánět husí kůži. Nadruhou stranu se mi něco podobného už několikrát stalo a žádnou sprchu střepů jsem neobdržel. :lol: Je ale pravda že toto použití je spíše dekorační nežli funkční, proto se ještě nechám poinformovat od několika živnostníků a dám vědět, jestli mi to doporučili nebo stejně jako Vy, mě od tohoto nápadu odrazovali.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

na skle som vyrobil skrabanec. :evil: da sa to nejako odstranit, alebo zamaskovat :?:
500L
arowana
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Jan 2007 01:53
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa arowana »

Je to síce otročina, ale skús pozrieť

http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-98
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

tak to je mazec :shock: musí to být docela dřina.Nevím jestli bych měl tu trpělivost.Ale co už když je to moc poškrábaný :? Držim palce každýmu kdo tím bude muset projít
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: Kalené sklo

Príspevok od používateľa moguai »

lumbin napísal:Ahoj,já bych měl otázku jiným směrem.Velice levno (zadarmo) jsem se dostal k deseti tabulím kaleného skla a přemýšlím jestli by se dalo použít pro výrobu externího filtru.Tabule mají rozměr 100 x 40 cm a podle toho co jsem našel na internetu se nebudou dát rozřezat,chtěl bych tedy poradit jestli je vhodné použití těchto tabulí alespoň na dno a delší strany filtru?Co se týká pevnosti mělo by na tom být mnohem lépe než obyčejné sklo,jen je náchylnější na porušení hran.Jo a ještě tloušťka je 6 mm.
Kalené sklo se používá z důvodu tříštivosti, to znamená, že sklo je například v místech kde je nutnost bezpečnosti, např. auta, vytríny a pod.Tento typ skla vůbec nedoporučuji, i když má o něco lepší vlastnosti.Stačí omylem o stěnu akvária zavadit něčím ostřejším, něco jako je hrot a sklo se tříští.Tedy bez varování se akvárko doslova vyplaví.Obyčejné sklo je pružnější, tedy lépe odolává nechtěným úderům a pod.Sklo je křehké, má velmi malou mez v mezi ohybové deformace.Nehledě na to, že většina akvárek, které vytečou mají pouze odlepené strany a tedy objem akva vyteče řekněme do poloviny.Zde je zákon o pevnosti a pružnosti.Tedy má rada zní jasně, nikdy nepoužívejte kalené sklo na akvárium, je to nebezpečné, i když je zadarmo!
Moři zdar,Franta
Používateľov profilový obrázok
lumbin
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2006 11:25
Bydlisko: Praha

ad kalené sklo

Príspevok od používateľa lumbin »

Ano je to opravdu tak, kalené sklo je primárně vyráběno z důvodu vyšší bezpečnosti při rozbití a někdy je použito v kombinaci s folií která střepy zadrží - což je můj případ - vedleší produkt této výroby je již zmíněná pevnější struktura plochy skla, ne však hran. Proto mohu konstatovat, že jsem od použití na dno a boky nádrže odstoupil.

Kromě jednoho sklenáře (typu udělám cokoliv), mě od tohoto záměru většina odrazovala, popřípadě si nebyli jistí.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Takže se dá říci, že většina ti radila dobře.Ono totiž to kalené sklo nesnáší i tlak, tedy ohyb je minimální v porovnání s obyčejným sklem.To je hlavní důvo,proč nedávat kalené sklo.O hrany vůbec nejde.Ty boud pevně slepeny.Na přední stěnu u klasického akvária působí různý tlak.Např. u dna je největší z důvodu tíhy, kterou způsobuje voda.Prostě,kalené sklo by to nevydrželo, leda, že by bylo o něco víše dimenzované na rozdíl o klasiky.Ale ta cena je potom nesmyslně vysoká.Jak řekl Daniel, investovat do kvalitního akva je základ a nedělat pokusy.U toho to může být taky poslední pokus.No chance again.Moře zdar,Franta
Používateľov profilový obrázok
lumbin
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2006 11:25
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa lumbin »

Ano většina mi radila dobře, víc hlav víc ví a od toho tu toto fórum je - díky za něj.

To moguai: O hrany jde.
Při výrobě je postup takový, že na vrstvy skla působí jiná teplota uvnitř a na vrchu tabule, tím tyto vrstvy získají odlišné fyzikální vlastnosti, což se projevuje na pevnosti a pružnosti tabule jako celku(tímto postupem je dáno to že, se dále takto vyrobené tabule nedají řezat, nebo do nich vyvrtávat otvory).
Avšak při drobném odštípnutí hrany dojde ke změně napětí mezi těmito dvěma vrstvami a hrozí, že při následném klepnutí kdekoli na ploše tabule dojde k jejímu roztříštění.Dále velmi záleží na zabroušení a následném zaleštění těchto hran.

P.S. Tabule už našli jiné uplatnění jako dvířka od knihovny. :)
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

lumbin napísal:Ano většina mi radila dobře, víc hlav víc ví a od toho tu toto fórum je - díky za něj.

To moguai: O hrany jde.
Při výrobě je postup takový, že na vrstvy skla působí jiná teplota uvnitř a na vrchu tabule, tím tyto vrstvy získají odlišné fyzikální vlastnosti, což se projevuje na pevnosti a pružnosti tabule jako celku(tímto postupem je dáno to že, se dále takto vyrobené tabule nedají řezat, nebo do nich vyvrtávat otvory).
Avšak při drobném odštípnutí hrany dojde ke změně napětí mezi těmito dvěma vrstvami a hrozí, že při následném klepnutí kdekoli na ploše tabule dojde k jejímu roztříštění.Dále velmi záleží na zabroušení a následném zaleštění těchto hran.

P.S. Tabule už našli jiné uplatnění jako dvířka od knihovny. :)
O tom není sporu.Myslele jsem, že u akvária to nehrozí, protože jsou hrany pod lepidlem.Tedy při dobrém zacházení se nic hranám nestane.Horší by bylo, kdyby jsi chtěl akvárko mejt.Už se mi párkrát stalo, že jsem uštípl roh a pod.Tedy, souhlasím s tebou, ale u akvárka by byl větší průšvih s tlakem na sklo.Franta
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

Kluci mam prusvih :(

v moji fish only nadrži 400 l mam dvojité lepené dno - lepeno kapkami silikonu - po dvou letech provozu!!! mi včera večer pukla spodni vrstva - nic neteče, vrchni dno drži - nachapu co se stalo - nic sem s tím dva roky nedělal- nestěhoval - nic nepřidal -

- nechali byste to byt nebo se pomalu připravit na předělani? nebo jen puklinu přetahnout ze spodu silikonem?

P.S. mam to ve sklepě - takže by nějaká velká katastrofa nenastala - ale přišel bych o ryby a čerpadla - vracim se až večer
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Mozno to bolo zle zlepene a bolo tam pnutie skla. Ja by som si kupil rovnaku nadrz od renomovanej firmy a komplet zariadenie aj s osadkou prelozil. Urcite by som necakal na prusvih. Ked si porovnas cenu akvaria s cenou cerpadiel, zivota a naslednej prace tak nie je o com.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"