Farba Koralov

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Ja som si naposledy doniesol cca 2kg mrtvych koralovych blokov z Karibiku. Niektore aj dost velke kusky. Mal som stastie a nic mi nezhabali. Avsak to stastie nemal moj sef. Odchytili ho vo Viedni colnici a okrem toho, ze ho tam drzali cca hodinu, mu vsetko zhabali a nechali mu len 3 - 4cm kusky. Ale to uz sme trosku off-topic.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Ceco napísal:Ja som si naposledy doniesol cca 2kg mrtvych koralovych blokov z Karibiku. Niektore aj dost velke kusky. Mal som stastie a nic mi nezhabali. Avsak to stastie nemal moj sef. Odchytili ho vo Viedni colnici a okrem toho, ze ho tam drzali cca hodinu, mu vsetko zhabali a nechali mu len 3 - 4cm kusky. Ale to uz sme trosku off-topic.

zajimalo by mě co stim pak udělali :roll:
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

a aka bola pokuta?
500L
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Ziadna, okrem toho, ze sme na neho museli cakat hodinu, kym ho pustia. Mozno sa colnici potesili, ze maju pekne suveniry pre deti :)
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Asi tak, nejake kamene colnici zrovna neriesia. Pokial to nevyzera na drahokam alebo nevykazuje znamky radioaktivity. Zvetraly utesovy kamen rozumnej velkosti by nemal byt dovodom na pokutu, iba ak max. na drobne dotahovanie. Cerstvy, jasne rozoznatelny koralovy skelet je samozrejme uplne ina kategoria (Cites).
Používateľov profilový obrázok
Brano
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 07 Dec 2007 22:38
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Brano »

ze jak sa da pohrat s prebytkami, nasiel som to na nete
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

mal si pripojit aj s navodom :)))

Obrázok
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

chlap vedla seba nalepil fragmenty na jeden podklad a cakal... :) tot vsio
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

23:00 prave som domixoval pappone ;) zajtra hodim prvu kocku, uvidim co na to povie ta moja zahradka ;)
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Martin »

Barvy SPS - Zajímavá teorie v přírodě SPS žijí v prostředí velmi chudém na živiny - množství zooxantel si korál reguluje( jen zvyšuje ) příjmem potravy v závislosti na intenzitě osvětlení - je možné že tak reguluje množství světla které dojde až na citlivé spodní barevné vrstvy .
V běžném reefu je zpravidla takový přebytek dostupných živin - že SPS mají zpravidla přemnožené zooxantely a výše uvedená regulace nemůže probíhat - zároven dochází k omezení růstu.

Jiná je situace pokud SPS nepřirozeně světlý(SPS reálně strádá-a postupně umírá) zde je namístě nedostatkové elementy a živiny doplnit.

Zdroj výzkum SPS.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Roman »

možno je to jtým že je piatok večer...ale čo si nám chcel povedať ? nejako tvojmu príspevku nerozumiem

skús ešte raz a menej v skratke
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Martin »

Ani jsem tím nic říci nechtěl jen mi to přiško zajímavé :D .
To vysvětlení se mi zdá logické( podloženo tím že SPS v přírodě moc bavami neoplývají hlavně s ohledem na to že žijí v čisté vodě, stabilním prostředí a mají super osvětlení) vždy jsem se divil proč :?:

Jen mě tak napadlo a dalo by se to pochopit i tak, že pokud máme v systému přebytek živin atd- SPS tmavnou - A pak nemá smysl je dokrmovat protože i když to SPS rád využije stejně se barva nezlepší.

Požadavek na barevnost je jen věc aquakultury a v přírodě SPS potřebuje k přežití jiné přednosti.

Na druhou stranu mi přijde logické že pokud je v systému něčeho přebytek nemá smyst to ještě přidávat.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Roman »

ono je to trošku zložitejšie...

musíš brať do úvahy vplyv 3 faktorov a tým pádom máš viacero scenárov než klasický veľa/málo...u jedného parametra.
1 množstvo rozpustených živín (NO3, PO4, atd..)
2 množstvo planktónu
3 množstvo a farba svetla

na reefe je typicky nedostatok 1 a dostatok 2+3
v akva je to väčšinou opačne :)

zooxantely v SPS koraloch majú v podstate 2 funkcie, jednak metabolizujú rozpustené živiny a svetlo a v druhom rade fungujú aj ako ľudské kožné farbivo (melamín) a chránia hlbšie položené tkanivá pred svetlom a UV svetlom

množstvo zooxantel v koraloch je možné umelo znížiť rôznymi vodičkami, udržiavať ich nízko za pomoci dokonalej filtrácie ale potom je nutné koraly pravidelne a dosť masívne prikrmovať
o tom je v podstate celý KorallenZucht (tm)

vtedy je možné dosiahnuť onen žiadaný ( a neprirodzený) stav, keď majú SPSkoraly vystrčené polypy na 1cm a hrajú cukríkovými farbami. Je to napohľad pekné, v prírode však neštandardné a veeeľmi náročné na dlhodobé udržanie...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Martin »

zooxantely v SPS koraloch majú v podstate 2 funkcie, jednak metabolizujú rozpustené živiny a svetlo a v druhom rade fungujú aj ako ľudské kožné farbivo (melamín) a chránia hlbšie položené tkanivá pred svetlom a UV svetlom

To mi právě přišlo jako nejvíce zajímavé - dříve jsem myslel že více světla = více barev.

Pokud ale SPS i v přirozeném prostředí reguluje intenzitu osvětlení zdá se že žije v prostředí přebytku světla.

Jak asi bude vypadat v přirozeném prostředí po omezení intenzity světla :?:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re:

Príspevok od používateľa Steedy »

Ondrej Tlach napísal:mal si pripojit aj s navodom :)))

Obrázok

Navod je zde :

http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ?t=1359203
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"