Donnyho prve more

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte, po dlhom studiu a mozno 15rocnej sladkovodnej akvaristike som sa rozhodol zalozit morske akvarium.
Zatial si vytvaram temu kde si budem pridavat postupne co budem robit vratane obrazkov, vykresov, modelov kto by co chcel.
Som konstrukter dokazem hocico navrhnut vyrobit a bavi ma vytvarat nieco nove zaujimave.

Ako prve akva by som si chcel zalozit mensie okolo 150l len s nevyhnutnou technikou. Coskoro asi za rok budem zakladat asi okolo 500l preto rozmer filtru by som chcel dimenzovat uz na to vacsie akvarium kde by som len doplnit roznu techniku. Kedze som automatizer takze postupne ho budem plne automatizovat :)

Takze teraz som si nakreslil taketo akvarium so stolom.
Akvarium rozmer dxsxv 800x460x600 mm
Stol celkova vyska 2200 mm akvarium polozene vo vyske 1025 mm
Vid foto komplet: http://i.imgur.com/zMcoIo4.jpg
Filter pod akvariom nebude takyto rozmer to je len akvarium co mam volne doma 600x300x300 mm
A foto akvaria: http://i.imgur.com/Zv4Zk9E.jpg
Prepad je 5 cm pod povrchom, su tam dva colove otvory pre odvod vody a jeden 3/4 coll pre privod vody. Vrch akvaria zatvorene otvaracim sklom. Nad sklom bude rampa s osvetlenim T5
Neskor komplet dokreslim. Kto by chcel poslem mu potom komplet dokumentaciu.

Osadenstvo: Zive kamene, makke koraly, ziva voda ak sa podari, 2x klaun, krevetka a nejaky ten slimak

Technika
Osvetlenie: Potrebny pocet trubic T5, rampa bude odvetravana ventilatormi
Prudenie v akvariu: Co by postacilo v 150 litrovom akvariu mam kupit s automatickym riadenim vln nejaky vawemaker alebo mam moznost tam pichnut takuto blbu vrtulku s chiny ktoru mam doma prietok 2000l/hod vid foto:
http://i.imgur.com/dpnqGQQ.jpg
Odvod a privod: vodovodne PE trubky (dufam ze su vhodne) so zavitmi aby sa to dalo prestavat, vytlacne cerpadlo s prietokom 10nasobku objemu nadrze bud externe alebo ponorne
Ohrievanie: Podla potreby ohrievac.
Odpenovac: uvidim ci na tento objem nadrze alebo uz rovno na 500l
Filtracia: ponozka na rury privodne z kavaria, hruby molitan, jemny molitan, keramicke valceky, zeolit ... neviem ci este nieco je potrebne resp nevyhnutne
Neskor by som pridal aj nejaky reaktor.
Doplnovanie vody: napiste mi prosim co je lepsie resp co mozem doplnovat. Takze z kohutika nam tecie vlastna nechlorovana voda, potom je moznost kupit destilovanu vodu, alebo kupit vodu z RO.

Chemia:
Tu este neviem co je nevyhnutne.
Bud by stacilo doplnovat microbe-lift All in One raz týždenne 10ml dole do filtra.
Alebo je potrebne mat osobitne kazdu zlozku a automaticky/rucne ich doplnovat.
Napiste mi prosim ktore chemikalie a kolko druhov lebo automaticky ich davkovat to stoji dost :) nemam az taky problem to kupit len ci je to teraz nevyhnutne.

Zatial este mozem hocico zmenit este pred tym ako zacnem musim ist sa ku niekomu pozriet na zivo len neviem este kde byvam na orave v okoli zuberca tak neviem kto je blizsie.

Taktiez mi prosim poradte dobry obchod kde sa vyznaju a vedia poradit aj zaciatocnikom. Cital som aj sekciu obchodov vybral by som si tam ak nikto nikoho neodporuci kde to mam najblizsie.

Nechem nejake sety chcem si to sam zlozit rozumiet tomu co tam mam a ucit sa coraz viac aby som mohol potom ucit dalsich aby bolo coraz viac morskych akvaristov.

Dakujem velmi pekne, majte so mnou zlutovanie rad sa ucim a velmi rychlo sa ucim.
Naposledy upravil/-a Donkezz v 13 Dec 2014 18:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak ta mam brat za slovo s tvrdenim
Som konstrukter dokazem hocico navrhnut vyrobit a bavi ma vytvarat nieco nove zaujimave.
a chces to optimalne nadimezovat uz na tych 500 l, skus si vyrobit nieco taketo:

http://www.genesis.de/shop/evo-3-300.html
k tomu 1 dobry odpenovac, 1 valec na sorbenty a viac nepotrebujes (pripadne Ca reaktor ak je v plane SPS nadrz).
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahoj tento filter by som vedel nakreslit aj vyrobit nie je nejaky zlozity neviem z hlavy kolko by stal material.
Problem je v tom ze filter ked sa zanesie to platno vo vnutri tak voda stupa hore az kym nezacne vytekat ta spinava voda na to vodne koleso ktore otoci platno odivnie to spinave a dojde ciste.
Ta voda co vyteka von by musela vytekat prec co by si riesil viac doplnanie vody ako len odpar.

Ale je to zaujimave mozno niekedy vyriesim pre svoje jazero co mam von.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přidám pár postřehů:
Když už chceš mít víko na nádrži ( nemám ho ani na jedné nádrži a ani jsem to nikdy neměl v plánu z vícero důvodů ), tak určitě ne na pantech - leda by byly z plastu. Sůl je totiž velmi rychle zlikviduje i když budou z "nerezu".
Proudění - na začátek určitě ten malý stream stačí, později uvidíš podle osádky korálnatců.
Trubky použij PVC-U - jsou odzkoušené ( nevylučují do slané vody škodliviny ), plně funkční, jednoduše se skládají a nemusíš je lepit v úplně každém spoji. Drží v sobě i bez lepidla. Píšeš něco o šroubení - předpokládám, že sis přečetl základy mořské akvaristiky - Návod - ako začať Morské akvárium a také Filtrace obecně - co je co a tak víš, že nesmíš použít mosazné šroubení. A jiné kovové šroubení také může být problém.
Ve filtraci Ti ještě chybí nějaký absorbér fosfátů.
Doplňování vody - jednoznačně RO, o ničem jiném ani neuvažuj.
Chemie - zatím zbytečné starosti. Později, až začneš do AQ přidávat významnější množství především SPS korálnatců, se budeš muset rozhodnout jak doplňovat prvky ( především Ca a Mg ). Cesty jsou v zasadě dvě - Ca reaktor nebo Ballingova metoda.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

To vik_33: Dik za moc za odpoved vazim si toho.

Viko na nadrzi som chcel riesit kvoli odparom ale nemusi to tak byt. Plastove tiez nemam problem tam dat.

Trubky predajca povedal ze su PE ale nebol si isty zistim si aky je to material naozaj a pouzijem PVC-U.

Srobovacie jasne ze nie kovove su vsetky plastove s tesnenim a zvernymi spojmi vydrzia viac barov takze tlak je v pohode.

Absorber fosfatov som urcite chcel riesit dik za pripomenutie

Vodu dam s RO dik za usmernenie, s chemiou som rad ze to nie je take zavazne od zaciatku.

Celkom ma to tesi a tesim sa coraz viac :D
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa JLC »

PE trubky také nic neuvolňují, ale nedají se lepit jako PVC, takze s PVC je to jednodušší.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa andy »

Pre pokojný spánok som pri takejto konstrkukcii volil koncept ze vsetky akvarka v stohu lezali na svojom vodorovnom ráme a zvislice v rohoch oddelovali jednotlivé sekcie viď foto.
A nezabudni namazať vazelínou vsetky spojovacie prvky, po case v slanom prostredí radi korodujú.
Prílohy
fzfrzdfz.jpg
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahaho profily od nasej konkurencie :-D Ok dik za radu tu nestihnu zkorodovat ale namastim.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte prosim Vas kto ma lepsi prehlad tu na fore viete mi poslat link na nikoho kto ma vykres model alebo dobru fotku na filter pod akva. Skleneny s prepazkami

Pozeram rozne akvaria ale taky nejaky co by sa mi pacil resp. ze by som bol presvedceny ze je super som nenasiel.

Nech je v nom co ma byt to je privod, odvod, priestor na hrubu filtraciu, priestor na odpenova, doplnanie odparu a priestor na DSB.

Rozmer dimenzovany na 500l akvarium.
Chcem si ho namodelovat a spravit vykresy potom tu dam vyrobny vykres aj pre druhych.

Dakujem
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa LukasO »

Doporučit jeden konkrétní filtr je bez specifikací, jakou metodou budeš filtrovat a k tomu ještě splnění podmínky, aby se ti "líbil", téměř nemožné...
Nejlepší je začít si rozvrhnout kolik tam budeš mít místa. Další krok je metoda filtrace (KZ, red sea, dsb, peletky, vodka,.......). Pak je dobrý si zjistit techniku (není nic tak fajn, jako objednat novej filtr a pak zjistit, že se tam ten odpěňovač nevleze ani kdyby ses... rozkrájel). No a pak to rozvrhnout :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa MRysan »

nech si udělat normální akvárko co se tam vejde a dovnitř nalepit lišty na 3mm sklo každejch 10cm po celé délce a dně. k tomu pak nařezat několik přepážek na celou šířku toho filtru. Následně s tím pak budeš moci šachovat jak budeš chtít pouhým přehozením přepážky do jiné lišty, zásobník na RO tam musí bejt pevně nalepenej samozřejmě, protože ty přepážky nebudou 100% vodotěsné.
I když ti dneska přijde nějaké řešení super, tak za půl roku jistě zjistíš, že to chceš jinak, resp že například nepotřepuješ DSP k silnému odpěnovači a vodce, že nepotřebuješ odpěňovač vůbec a naopak chceš řasu.
Měl jsem takto postavený filtr a je to velice unierzální a jednoduché řešení.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

Vidis celkom dobry napad. Ved ja si mozem dat normalne akvarko donho na steny si vyfrezujem na cnc po celej stene hreben a bude to aj celkom tesne na hrubku skla.

Najradsej by som to spravil z materialu POM (nizsie vlastnosti)
Len zistit ci nebude nic uvolnovat do vody.
Vid foto na rychlo nakreslene: http://i.imgur.com/XNBOh1H.jpg

Zase ma teraz napada ze to bude nepriehladne.

Potom je moznost pouzit polykarbonat/lexan. Ale aj tak to nebude cire ako sklo.
Ale aj ked to polepim zo skla tak tam bude vela silikonu tak aj tak to nebude moc priehladne.


POLYOXYMETYLÉN - POM
Základné charakteristiky:
- vysoká medza pevnosti: 70 – 80 MPa
- húževnatosť: 8 kJ/m2
- obrobiteľný
- dobré trecie vlastnosti: μ = 0,25 – 0,45 ( suché trenie, hladená oceľ)
- široký rozsah pracovných teplôt: od -50 do +120 °C
- vysoká tvrdosť: M 86 – M 90
- hustota: 1,4 kg/dm3
- dobré únavové a tlmiace vlastnosti
- rozmerovo stály aj vo vlhkom prostredí, verzia POM C môže byť používaná i v horúcej vode až do + 80°C

Poznámka:
Skupina materiálov POM je fyziologicky neutrálna a vhodná pre styk s potravinami a farmaceutikami.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa MRysan »

to už je trochu extrémní příklad :D
princip se sice uneiverzální a pokud máš přístup k material a CNC, tak by se to dalo, kdybych si to měl někde objednat a zaplatit, tak si to rychle rozmyslím.
Těch přepážek zase nebudeš potřebovat moc a nepřehledné je to vždycky, všude kabely, hadice, trubky, zásuvky....
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: Donnyho prve more

Príspevok od používateľa Donkezz »

ja mam pristup k cnc frezam sustruhom laser ohybacky programy na kreslenie :) prihodim to nejakemu frantikovy do ceny :P

len keby mal niekto pekny nakres filtru ktory funguje a hodil mi ho sem ja si ho uz prisposobim.
Nasiel som na 1000l akva od simona ale to uz bol dost zlozity pre mna zbytocny
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"