Plynulá regulácia

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Plynulá regulácia

Príspevok od používateľa miki »

:D konecne po dlhom case sme s kamaratom dokoncili plynulu regulaciu osvetlenia T5.
riadi sa to cez PC a je to super.
mam dve svetla
2x modra
2x biela
najprv sa bude rozsvecovat modra potom sa prida biela.
vecer najprv zacne ubudat biela potom modra. mozu sa menit sucasne.

ak mate plynulu regulaciu napiste prosim ako menite osvetlenie v priebehu dna :?:
500L
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Nemění se při plynulé regulaci T5 "barevnost" (zastoupení potřebných vlnových délek, K) vyzařovaného světla ? Pouze teoreticky - jestliže se mění energie v trubici letících elektronů, může to působit na luminofor i tímto způsobem. Pokuste se to nějak "vyzkoumat".
Používateľov profilový obrázok
Beck
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Sep 2006 16:31
Bydlisko: Český Krumlov

Príspevok od používateľa Beck »

Mohl bys pridat nejake fotky a drobet vic info? jak to vypada, z ceho se to sklada atd.. to mně zajmá :D
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Jaroslav napísal:Nemění se při plynulé regulaci T5 "barevnost" (zastoupení potřebných vlnových délek, K) vyzařovaného světla ? Pouze teoreticky - jestliže se mění energie v trubici letících elektronů, může to působit na luminofor i tímto způsobem. Pokuste se to nějak "vyzkoumat".
Tohle je vec kvantove mechaniky, konkretne fotoelektrickeho jevu. V zasade se vlnove delky vyzarovaneho elektromagnetickeho zareni menit nebudou, jen se bude menit pocet fotonu emitovanych luminoforem. Mozna tam budou sekundarni vlivy zpusobene zmenou teploty luminoforu. Nicmene jsem to zkousel a sviti to porad stejne. Je to asi stejne jako kdyz se po rozsviceni usporka "rozjizdi" protoze je luminofor studenej. Proto taky T5 svitej trosinku studenejc (vice K) nez T8, jsou teplejsi.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Plynulou regulaci mam jen na jedne modre zarivce, ale do noveho akva ji planuju na vic trubic, mozna na vsechny. Aktualne ji vyuzivam k simulaci mesicniho osvetleni. Rizene je to jednocipovym automatem LOGIC a predradnikem Helvar.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

Beck napísal:Mohl bys pridat nejake fotky a drobet vic info? jak to vypada, z ceho se to sklada atd.. to mně zajmá :D
predradniky su original urcene pre plynulu regulaciu
pre riadenie sme pouzili stary pocitac 286 + nejake integrovane obvody
pre mensiu spotrebu je disk odpojeny (odber je do 20W)
riadi to cele program, urobeny na toto zapojenie
nastavuje sa doba, a zmena svitu pocas tejto doby. je mozne to nastavit ako chcem napr 1hodina rozsvietit o 50percent 3hodiny o 30 percent .....
pocet krokov je lubovolny. v priebehiu takto zadanej doby ( 1 hodiny) sa plynule meni osvetlenie ( o 50 percent) ....
500L
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Miki to ma so svetlom vymakane...
...videl som to nazivo u neho, mozem potvrdit to stmievanie a rozsvecovanie je BOMBA!
....daco takeho si iste i ja spravim....
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

miki napísal:
Beck napísal:Mohl bys pridat nejake fotky a drobet vic info? jak to vypada, z ceho se to sklada atd.. to mně zajmá :D
predradniky su original urcene pre plynulu regulaciu
pre riadenie sme pouzili stary pocitac 286 + nejake integrovane obvody
pre mensiu spotrebu je disk odpojeny (odber je do 20W)
riadi to cele program, urobeny na toto zapojenie
nastavuje sa doba, a zmena svitu pocas tejto doby. je mozne to nastavit ako chcem napr 1hodina rozsvietit o 50percent 3hodiny o 30 percent .....
pocet krokov je lubovolny. v priebehiu takto zadanej doby ( 1 hodiny) sa plynule meni osvetlenie ( o 50 percent) ....
Elegantnější řešení by bylo např. přes PLC od Siemensu jako je LOGO (program je free na webu) nebo ěco podobného,co se nabízí téměř všude.Pořizovačka je do 3 tisíc.Jenom by mě zajímalo, jak funguje tlumení světla u zářivek.Byl jsem toho názoru,že tento typ světla se nedá regulovat.Je to tedy možné?....Je to stejný účinek jako u žárovky s odporem?......Díky Franta
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Vsetko sa da regulovat dokonca aj HQI vybojky, ide tu ale o komfort a teda aj o cenu.
Ziarivka sa urcite nechová ako ziarovka, predstavuje zlozitejsiu impedanciu. Preto ak si mal na mysli ze by si ju mohol ovladat obycajnym triakovym regulatorom, ako napr. halogeny,... tak na to zabudni.
A co sa tyka toho Loga a im podobnych, skus uviest nejake priklady, lebo nepoznam PLC s analogovymi rozhraniami (0-10V) do 3000Kc :wink: .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

S analogom to bude urcite drahsie, inak A-B, 1761-L10BXB, MicroLogix 1000 stoji 62 eur. Ma 24VDC, 6IN, 4OUT (2xrele, 2x FET).
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

No já znám Siemens celkem dobře a vím,že má analogový výstup a to celekm dva.Bohužel v modelu se nevyznám,ale pokuď tě to opravdu zajímá,můžu jej vyspecifikovat u dodavatele,ten mi poradí.Jinak Allen Bradley není špatný a jeho zástupce je v Brně,ale osvědčený je Siemens LOGO!, které má vše co potřebuješ za celkem přijatelnou cenu,ale jak jsem již řekl,těch výrobců je spousta.Moři zdar,Franta
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Siemens LOGO! mam a s dvouma analogovyma vystupama vyjde nejlevneji na 8000Kc bez napajeciho zdroje. Taky mam PLC LOGIC a ten s analogovymy vystupy je jeste drazsi.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

OK, dik za ponuku, ale Loga vlastnim. Islo mi skôr o tie typy do 3000,- lebo oni
za tu cenu skutocne existuju, ale su to rôzne ´no name´ produkty z blizkeho východu, a nevedel by som si predstavit sa dlhodobo spolahnut na taky stroj aby mi ´komandoval´ cele akva :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak to mě překvapujete.Já pro naše potřeby do firmy nakupuji různé komponent a vím,že se s tou cenou okolo 3000 za logo vejdu i s analogem.Asi mám jiné kontakty :-).Moři zdar,Franta........
jinak co se týče něčeho z východu,tolik bych se zase toho nebál,dneska to jsou už celkem průměrný záležitosti a mohou mile překvapit :-)
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

moguai napísal:Já pro naše potřeby do firmy nakupuji různé komponent a vím,že se s tou cenou okolo 3000 za logo vejdu i s analogem.
To bych uvital nejake info, protoze bych aktualne dve potreboval...
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"