Karoli Reef 350l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No a tohle je ten důvod proč to některé nebaví. Jsi nechemik ale lít tam vidičky a sypat všechno možné chceš. Proč se tam cpe KNO3, CaNO3 a Ca(NO3)2. Záleží na tom, co člověk sežene, a co už především někdo někdy někde použil, vycházíš z principu, že ta sloučenina by neměla škodit, a měla by obsahovat prvky v mořské vodě se vyskytující (nejčastější je tam právě Ca) A jak to funguje? To je základ chemie disociace a iontová rovnováha. V podstatě, to co nasypeš se rozpadně např. na Ca a 2xNo3. Ca samozřejmě spotřebují korále ke stavbě a NO3 to co to zachytí nejdřív, korál, řasa, bakterie...
Tak a ten důvod, proč to tam lidi cpou? No protože, jestli jsi viděl např Reichovu nádrž, nebo dalších především tam byly nebo jsou obrovské kolonie korálů, kterým již nestačila k výživě filtrace, respektive biologickým procesem se v nádrži již nedalo vytvořit dostatečné množství NO3 pro udržení vhodných podmínek pro korály. Příkladem mohou být hodně zarostlé nádrže, nebo nádrže s malou osádkou ryb.
Vždy platí, že spotřeba a potřeba by se měla při optimálních podmínkách rovnat (při NO3 0,5-5mg/l). Dále si musíš uvědomit, co vše NO3 papá a kolik ho do nádrže dostáváš. K tomu patří i cit pro věc, pač to nemusíš jak blbec měřit, a okometricky poznáš, jak to funguje (samozřejmě nezměříš absolutní hodnotu, ale vidíš co se děje). Nejlepší je v tomhle ohledu co nejvíce automatizovat nebo zrutinizovat obsluhu, krmit přesnou (a dostatečnou) dávkou, pravidelně vykonávat čištění částí filtrace, které to potřebují a pak ti určitý čas bude nádrž fungovat stejně - než korálnatci a ryby povyrostou a změní se potřeba živin.
Tohle platí i pro všechny ostatní prvky a krmení, Cyklus dusíku, fosforu, Ca, Mg ...
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jo a abych nezapoměl, při relativně mladé nádrži, která není tolik osazená korálnatci a relativně funguje (korálnatci nebělají případně neodhází jim mezoglea odspodu a nevypadají, že mají hlad) je daleko lepší se tomu dávkování vyhnout.
Jedna z okoskopických metod určení, jestli je to relativně ok je růst řas, ne sinic. Pokud škrábeš sklo co chvíle, tak tam nic nesyp. Navíc příčin kolísání, nebo nízkých hodnot některých prvků v mladé nádrži může být daleko víc, než jen prostý nedostaek způsobený vysokou poptávkou. Např. neustálená biologická filtrace, nepravidelnost při práci okolo akvária, krmení čištění ... nerovnoměrné krmení...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa radEg »

Super som rád že sa diskusia rozbehla.
Čo sa týka tvojej poznámky
charloschuanche napísal: No a tohle je ten důvod proč to některé nebaví. Jsi nechemik ale lít tam vidičky a sypat všechno možné chceš.
Nie, nechcem tam sypať ani liať vôbec nič ! (preto tam bol smajlík) Chcem aby moje akvárium prosperovalo. To chcú asi všetci a niekedy aj tí skúsenejší potrebujú rady od skúsenejších. Nie som ani oceanológ a chcem rozumieť morským rybám nie som ani elektrikár a svetlo som si robil...
Snažím sa brať príklad od tých ktorým akvária prosperujú a o ktorých si myslím, že vedia čo robia a čo hovoria. Je to diskusné fórum kto che odpovedá kto nechce neodpovedá. Ja sem chodím za tým aby som tu hľadal odpovede na moje hlúpe otázky a dúfam že budú odpovedať tí ktorý nemajú hlúpe odpovede.
charloschuanche napísal:Proč se tam cpe KNO3, CaNO3 a Ca(NO3)2. Záleží na tom, co člověk sežene, a co už především někdo někdy někde použil, vycházíš z principu, že ta sloučenina by neměla škodit, a měla by obsahovat prvky v mořské vodě se vyskytující (nejčastější je tam právě Ca) A jak to funguje? To je základ chemie disociace a iontová rovnováha. V podstatě, to co nasypeš se rozpadně např. na Ca a 2xNo3.
Toto chápem a bolo by fajn rozumieť sa chémií ale to je asi ťažšie ako pochopiť a okopírovať "liatie vodičky" a na základe skúsenosti iných aplikovať postup na svoje akva a prispôsobiť ho svojím potrebám - množstvám. Ale áno súhlasím lepšie by bolo vedieť presne tie chemické reakcie.
charloschuanche napísal:proč to tam lidi cpou?
Tu je nádrž Mariána Grossa (ospravedlňujem sa že ta beriem furt do úst ) z 27.10.2013 a 8.11.2013 píše že pridáva dusičnany Nádrž je tiež relatívne mladá a nie sú tam obrovské kolónie korálov.
Okrem toho všade sa píše, že mäkké a LPS potrebujú viac NO3 ako SPS. Ja mám v mojej prevažne mäkké. Preto sa zamýšľam nad tým, že či by im nepomohlo zvyšovanie NO3. Nepíšem že to tam budem liať ale snažím sa dopátrať informácií čije to vhdoné alebo nie, či to robíte alebo nie a ak áno akým spôsobom.
Zatiaľ som vydedukoval, že PO4 nedopĺňať lebo neskôr bude prúser ale NO3 je také nerozhodné niekto áno niekto nie.

V prosperujúcich nádržiach sa spotreba = potreba ale vždy je tam ešte merateľné NO3 0,5-5mg/l. Preto ak v mojej mladej nádrži je nemerateľné NO3 je možné, že ho tam je málo čiže spotreba (možno rias) je väčšia ako to čo tam dodávam a moje koraly nemôžu rásť tak rýchlo ako by mohli pri optimálnej NO3. Zatiaľ nemám alebo už nemám problém s riasami tak asi nieje NO3 nadbytok. Takto uvažujem ale je pravda že sklo čistím obdeň.
Čiže hľadám ďalšie dôvody a nejaký ten prienik informácií od Vás.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa Lukáš »

radEg napísal: Toto chápem a bolo by fajn rozumieť sa chémií ale to je asi ťažšie ako pochopiť a okopírovať "liatie vodičky" a na základe skúsenosti iných aplikovať postup na svoje akva a prispôsobiť ho svojím potrebám - množstvám. Ale áno súhlasím lepšie by bolo vedieť presne tie chemické reakcie.
Tak zacni tym, ze si do googla zadas meno Randy Holmes Farley a nastudujes si jeho clanky o chemii v morskej akvaristike. Pisal ich aj pre relativnych laikov, co si pamataju aspon zakladne chemicke reakcie a aspon cast periodickej tabulky prvkov. Aktivne pisal hlavne v dekade 2000-2010 do Reefkeeping Magazine (online). Takto, ked nemas chemicke vzdelanie, sa mozes ucit z prvej ruky od niekoho, kto ma doktorat z chemie na Harvarde.

Alternativne mozte, samozrejme, pokracovat vo vasej alchymistickej debate. Ale ak mi o 2 tyzdne aspon 3 sluzobne mladsi clenovia fora zvestuju, ze si zadanu domacu ulohu zodpovedne splnili, rad budem pokracovat v konstruktivnej diskusii a skusim prispiet aj pripadnymi vlastnymi skusenostami.
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

A je to tu zas :mrgreen: z bláta do louže.

Když jsem se konečně dostal ze sinice, tak jsem řešil že odcházely korály a byly hladové a PO4 jsem měl na absolutní 0, NO3 0,2. Vyndal jsem ROWAPHOS a začal pořádně krmit. Řádně jsem měřil NO3 a PO4 pořád skoro v nule (NO3), PO4 je 0,00 celou dobu.

Nyní nabíhá opět sinice :evil: .

Dneska jsem si objednal kompletní otestováni TRITONE, protože už se mi opravdu zdá, že ten měřák o Hanna na PO4 není v pořádku :(

Je pravdou, že jsem přihodil před cca 14ti dny do akva cca 16Kg živáků, takže jsem té sinici asi pomohl :(.

Už od začátku musím mít NO3 a PO4 strašně nízké, protože mi ani Chateo v refugiu neroste. V bývalé nádrži jsem jí měl jako pěst a za měsíc skoro 3x takovou. Teď je od začátku pořád stejná.

Zachvíli mě z toho začne cukat oko :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa LukasO »

Nevím jestli jsem to tu už někde nepsal. Pokud použiješ hannah tester na po4 někde u akvárka, nic ti nezměří. Musíš ho kalibrovat a měřit někde kde není modré světlo :-) Je to jen můj předpoklad, ale pokud jsem ho použil u akva, měřil hovadiny. stačilo testovat v jiné místnosti v šeru a vše bylo jak mělo. Jestli to nebude proto, že pro měření používá modrou led. Opakuju, jen můj předpoklad.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Děkuju za poznatek, vyzkouším.
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Tak po změření v šeru v jiné místnosti je stejné. 0,00
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Dalsí dobrej poznatek je v tom, že mi naprosto zmizely tyto živočichové:

2x Salarias Fasciatus
1x Lysmata debelius

:shock:

Už týden jsem nikoho z nich neviděl a to že se snažím koukat i za kameny, ale pořád nic. :(

Nechce se mi do toho hrabat :(
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa Madox »

Tak Salarias Fasciatus by mal byt len jeden na nadrz ak si nemal parik. Ale to je asi najodolnejsia ryba aka existuje. Ked bol moj maly, bol 2 dni zaseknuty v potrubi, mam cez rok a pol a veselo sa mu dari dalej :)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa Mender »

Salarias je sice odolný, ale pokud nemá co žrát, tak je mu to prd platný. Takže nevím jak jsi na tom s řasami, ale pokud tam žádné nejsou a byli tam dva Salariasi a nepřišel jsi na to jak je účinně přikrmovat, tak je možné, že vyhladověli. ????
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa MRysan »

To je blbé,
lysmata se třeba někde svlíkala a červ jí přitom dal na prdel a salariase najdeš, až se nafouknou, tak vyplavou. Divné je, že jsou pryč oba najednou.
Po4 neměřitelné ve vodě a sinice se vylučují jen částečně.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Řasu mám na sklech pořád a při krmení mraženým se vždy ukázali a zobli si taky, ale za poslední týden nic. Snažím se je pořád najít, ale marně :(

Hlavně nením jestli třeba ta sinice co mi teď naběhla s tím, nemá něco společného. Taky trvá týden :(
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Takže po dlouhém hledání jsem konečně objevil tu krevetu, ale ješt zbývá 2x Salarias Fasciatus, ale ty už fakt nidke nevidím, ikdyž už do toho akvárka koukám jak ....... .
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Tak že, Sarias Fasciatus se nenašel ani jeden ze dvou. Provedl jsem test vody a je:

KH 8,2
Alk 2,94
PO4 0,00
No3 0-0,2
Ca 470
Mg 1320

Nechce se mi hrabat do útesu abych je někde našel vzdechlé a ještě víc si tím hrabáním do systému sinici zhoršil.

Nevíte někdo jací živočichové jsou na požírání takhle mrtvých ryb někde pod útesem vhodní? Mám jen jednu krevetu, pár poustevníků a dvě písečné hvězdice. DOPORUČIL BYSTE MI NĚKDO NĚJAKÉ DALŠÍ?

Test vody jsem zaslal do TRITONU a ty na to mají 7-10 dní. Něco se mi na té vodě nezdá :( .

Poraďte někdo prosím. Nevím proč mi to akva ne a ne jít, přitom tomu věnuju opravdu dost času a snažím se vše řádně dělat. Výměnu vody udělám tuto neděli ( po 3 týdnech ). Bylo mi tu řečeno i to, že každo týdenní výměna 10% vody, také není to pravé ořechové.

Předem děkuju za jakýkoli názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"