Zebrasoma veliferum

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Zebrasoma veliferum

Príspevok od používateľa laomedon »

Obrázok

V sobotu som si adoptoval nášho najnovšieho miláčika iba 3cm veľkú Zebrasomu veliferum. Zatial sa tvári veľmi spokojne pláva v odchovni medzi korálmi a hneď začala žrať artémiu a všetko zelené :-) Momentálne je viac vyššia ako dlhá :-) čo sa mi bohovo páči :-) chová ich niekto dlhšie? aké veľké vyrastú v akváriu, v prírode do 40cm čo by pri pomere rozmerov bolo nejakých 60cm na výšku u mojej maličkej :-) viem že tak asi nedorastie ale predsa z akým rozmerom sa dá počítať ?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

V akváriu ji mám pár měsíců, dostal jsem ji od avaristy co rušil moře. Nevím jak je stará, ale má tak 15cm na dýlku i na výšku. Komplet vyčistila nádrž od řas. Děti si nejdřív mysleli, že jsem tam dal ryby dvě - viděli ji s roztaženýma ploutvema a pak bez. Baští všechno, nechává se čistit od krevet, ideální ryba.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Mám ji (ještě živou) od roku 1996, velikost cca 20 cm.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak to áno, to už hej to musí byť krásny kúsok 20cm, a v akej veľkej nádrži si nažíva už 10 rokov?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

...no ja som ju mal 3 roky, bezproblemova ryba, nenarocna i na kvalitu vody, odolna voci chorobam.... dosiahla tiez cca 20cm (bola vo fish only a jedlom som zrovna nesetril) ...nakoniec ma na nu ukecal kamarat a vymenil mi ju za inu rybu, pokial viem este stale u neho zije, myslim ze jej aktualne posobisko je obchodny dom MAX v Trencine, ma ju tak vo vystavnom akva... (spolu teda ma min 6 rokov, ale uz ked som ju u Ulricha kupoval bola nejaky 12cm maco)
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

marco napísal:..., ale uz ked som ju u Ulricha kupoval bola nejaky 12cm maco)
ty brdo, na to si pamatam, chudak Ulrich, daval ju skoro zadarmo a ty si si pytal discount , skoro som sa schoval pod to akvarko co ma v strede od hanby :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

laomedon napísal:Tak to áno, to už hej to musí byť krásny kúsok 20cm, a v akej veľkej nádrži si nažíva už 10 rokov?
V letech 1996 - 2002 byla s "kamarádkou" (+ jiné ryby) v nádrži 1500++, po povodni byla evakuována do 200 l, pak za měsíc do 800 l (kamarádka ji umřela), kde žije dosud (+ 1x Ch.rostratus, 1x Halichoeres lineatus + 4x Pseudanthias dispar + 1x P.kashiwae + nějací neškodní krabi) a perfektně "pracuje".
Akorát (a to se přiznávám bez mučení) nedokáži od sebe odlišit Z.veliferum a Z.desjardinii - jednu dobu mně to trápilo a tak jsem v různé literatuře hledal exaktní rozdíly, ale je v tom hrozný zmatek. Takže se přikláním k názoru některých autorů, že se nejedná o dva samostatné druhy, ale o poddruhovou záležitost, danou obrovským areálem a v některých částech i poměrně velkou izolovaností míst výskytu. Navíc se vzhled jedince hodně mění v závislosti na jeho stáří. Takže je to Z.velifera anebo Z.desjardinii ????
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

áno sú veľmi podobné a je možné že sa jedná o poddruh. Veliferum po anglicky nazývajú výstižne Sailfin Tang - čiže bodlok plachetnicový :-) a aj mi pripomína plachetnice s tou jej plutvou hore a dole ako som už spomínal je viac výššia ako dlhá.

Desjardini mi nepríde tak natiahnutá do výšky. tiež má jemnejšiu kresbu ako keby mala viac bodiek ako pruhov. Tak to príde mne, osobne som nikdy nemal veľký problém s identifikáciou. Ale zase som ich tak veľa na živo nevidel :-) takže píšem len ako amatér.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Zebrasoma desjardinii se anglicky nazývá "red sea sailfin tang", což lze přeložit jako "bodlok plachetnicový rudomořský". Měl by žít od Vánočního ostrova (lokace mezi Severním teritoriem Austrálie a Indonésií) až po Rudé moře (tropické pásmo Indického oceánu). Z.veliferum by měla žít více na východ - od Indonésie až po střední Pacifik (Oceánie). Kdybychom aspoň vždy věděli, odkud zakoupený jedinec vždy pochází - možná by to pomohlo. Navíc si myslím, že ploutve zvedají především mladí (malí) jedinci, aby si zvýšili sebevědomí a získali respekt u skutečných nebo domnělých útočníků. Dospělcům, velkým jedincům, je to už jedno. Je to dobře vidět i na různých fotografiích obou druhů v různých knihách.
Abych do diskuse o "zvedání ploutví" vnesl ještě větší zmatek, dovoluji si zacitovat z knihy H.Dařbujana "Průvodce mořskou faunou a flórou", str. 298 "... Při pozorování obou druhů zjistíme, že Zebrasoma desjardinii je proti Zebrasoma veliferum nejen barevně odlišný, ale má téměř stále postavenou hřbetní ploutev..."
Možná, že za pár let, až mláďátko dospeje a přebarví se, budeme vědět více......ať se mu daří !!!
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak teraz som na pochybách tento import mal číňan vo Viedni zo Singapuru. Takže neviem neviem :-) zatial ešte rozmýšlam či ho pridať do hlavnej nádrži alebo nie. Mám tam už 3 bodloky 1x Zebrasoma Flavescens a 2x Paracanthurus Hepatus tak stále váham, tá jedna Dory je ešte tiež malá 5cm tak neviem neviem je to malé akvárium na 4 bodloky aj keď malé ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

renomovani autori v poslednej dobe (po r2000) uvadzaju ako platny druh len Z.veliferum a jedince z cerveneho mora ako farebny variant a nie samostatny druh.
Z vlastneho pozorovania si dovolim tvrdit, ze 'pravy' Z.veliferum napr na Seychelloch ma vyrazne zvisle pruhovanie a bodky v brusnej casti su velmi nenapadne , kym vsetky pozorovane jedince v cervenom mori boli takmer cierne s jemnym hnedo-zltym pruhovanim na bokoch a vyraznymi oranzovo-hnedymi bodkami v brusnej casti.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Prodejci ze Singapuru nemají vlastní síť lovců nebo "sběračů". Zabývají se pouze přeprodejem živočichů, které zakoupili někde jinde - od Filipín po Sri Lanku (někdy se tam dostanou zvířátka až z Karibiku). Když se něco koupí u nich, tak je téměř nemožné se dohádat, odkud živočich pochází. :shock:
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Roman napísal:
marco napísal:..., ale uz ked som ju u Ulricha kupoval bola nejaky 12cm maco)
ty brdo, na to si pamatam, chudak Ulrich, daval ju skoro zadarmo a ty si si pytal discount , skoro som sa schoval pod to akvarko co ma v strede od hanby :D

sak ty vole ale zabudol si povedat ze ju potom dal za 23EUR :D

biznis je biznis (ty nie si obchodnik)...

aj tak na nas zarobil dost lowe, neboj sa stratovy nebol...

PS: Kde by sa taky kolohnat jak ty vocpal pod to nizke akva, co trepes :D :D :D
What doesn´t kill me, makes me stronger.
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

...ta moja od Ulricha bola zo Sri Lanky, aspon podla podanych info...

...jednoznacne suhlasim s Jaroslavom, plutvu zdvihal hlavne pri predvadzani pred ostatnymi bodlokmi, dokonca i ked bol uz vacsi... vlastne on bol od zaciatku vacsi :D
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Včera uhynula Zebrasoma veliferum (? Z.desjardini?), kterou jsem si pořídil v roce 1996 ve velikosti "medium", t.j. ve stáří asi 1 rok. Dožila se tudíž približně 12 let, což je na rybu střední velikosti docela slušný věk. Prožila (a přežila) nejen chemickou katastrofu v roce 1998 (zhroucení filtru po neuvážených manipulacích s kH), tak povodně v roce 2002 (sladká,špinavá a studená voda zatopila akvária, její "kamarádka" přitom uhynula). Příznaky před uhynutím - delší dobu nepřijímala potravu rostlinného původu (snad je hůře stravitelná), žrala pouze potravu živočišného původu (Artemia, krill), postupně hubla a ztrácela charakteristické zbarvení. Nijak jsem ji "neléčil", nechal jsem ji zemřít "v pohodě". Měřila asi 20 cm.
Pro zajímavost - od roku 1996 u nás ještě žije pár Amphiprion clarki, samice A.melanopus a samice A.ocellaris. Všechny ryby jsou v dobré kondici, pouze samice A.clarki má "vyboulené" jedno oko jako následek mikrobiálního onemocnění po povodních. Nijak ji to ale nevadí, každých 10 dnů se tře, klade a stará je o jikry, čimž spolu se samcem zásobuje ostatní spolubydlící v akváriu živočišnou potravou již mnoho let.
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"