Hrenyho 80ka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa LukasO »

Oni ty dva prispevky spolu souvisi :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
tomokovi
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 790
Dátum registrácie: 26 Aug 2014 08:55
Bydlisko: Částkov-Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa tomokovi »

Aqua Vala,to je mořská akvaristika v Brně. Je to v černých polich na Merhautove
Ch.Viridis,A.Ocelaris,G.Loretto,Z.Flaverescence,Ch.Rostratus,V.Puelaris a dvě L.Aboinensis. Montipory,Seriatopory,Acropory,Euphylie a nějaké mekkace.
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

Oh sorry, ja som netusil ze je tu este jeden shop, poznam len marine star. Dakujem, pojdem sa spytat.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Mender »

Jinak Marinestar už neexistuje.

Vala má, ale na můj vkus docela dost předražené a navíc to není ten pravý zdroj života, neboť dle mého názoru jsou to kameny, které už nějaký čas leží v jeho nádržích. Ale nerad bych jim křivdil.

Jsi z Brna?

Pokud ano, tak se zkus domluvit s panem Vránkem z Olomouce - akvateraexo.cz - vozí z Rakouska za rozumnou cenu. Když pošleš SZ, tak bych ti mohl zorganizovat dopravu z Ol do BM.
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

O marinestarr viem,... čo sa týka kameňova v akvateraexo o 100 lacnejšie,... a ak budú aj "čerstvejšie" tak to asi zorganizujem potom nejak cez neho

EDIT: Myslíte že 2-3 kg bude stačiť ? Amíci píšu 1lb/gal ale to mi vyšlo na 10+ kg :D to neuplatím.
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

Ako tak čítam, asi si spravím vlastný prepad do nejakej nádoby (vedro? nemusí to byť sklenené), v ktorej bude všetko na filtrovanie a kúpim iba nejaké malé návratové čerpadlo. Potreboval by som poradiť aký cca prietok odporúčate?
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Mender »

co se týče množství kamenů - musíš vzít v úvahu, že ty kameny jsou dost těžké. 2-3kg jsou tak jeden kámen a do bude malinko :D

A co se týče průtoku - to hodně závisí na tom jaký druh filtrace zvolíš - takže musíš specifikovat co v tom filtru bude. Ale i tak nevím, zda ti tu někdo poradí nějakou konkrétní hodnotu. Také jsem nedávno sháněl stejnou informaci a vždy jsem dostal odpověď, že průtok má být přiměřený :-)
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

No zvyšok by som dobudoval mŕtvymi kameňmi,... ale uvidíme, ako počítam cenu za DIY filter tak by to bolo o dosť menej ako z obchodu, takže by mi zostali financie na kamene. A čo sa týka filtru. Tak asi postavím prepad z hladiny z PVC trubiek, a z nejakých 2-3 plastových nádob komorový systém na filter. V prvom asi špongia na veľké nečistoty, v druhom uhlie ako chemický filter, v poslednom riasy ako biologický, a malé návratové čerpadlo.
asobrending
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 13 Nov 2011 11:12
Bydlisko: banska bystrica

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa asobrending »

Potom sem daj fotku toho vysneneho filtra. To som zvedavy. Podla mna pozliepat maly skleneny filter vyjde lacnejsie ako kupovat tri plastove nadoby a nejakym zazracnym sposobom ich pospajat. Ale proti gustu ziaden ........
Tesim sa na fotku :-)
A uhlie ako chemicky filter to bude asi nejaka novinka. Daj sem link kde si sa to dozvedel nech sa vsetci poucia.
Diky a drzim palce
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

V mojej hlave mám zatiaľ takúto predstavu (verzia 2. po prehrabaní sa vláknami o filtroch):
filter.png
inak @asobrending, vlákno som založil na to, aby mi skúsenejší poradili, čo spraviť inak, ako si to ja, čo som v živote morské aq nemal vymyslím. Keby som chcel uštipačné posty, ako je ten tvoj, to som mohol ísť na hociktoré iné fórum. Mal som vyššiu mienku o užívateľoch tu. Ak nemáš napísať niečo múdre príp. ak to nevieš napísať s rešpektom a bez výsmechu radšej nepíš vôbec.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa vik_33 »

To neděláš dobře, Jaromíre ...
Možná jsi toho ještě přečetl málo, protože Tvůj návrh filtru není nic - moc. Bioakvacit v první komoře se Ti bude rychle zanášet, zeolit ve druhé komoře nebude dostatečně omýván vodou a kde budeš mít výtlačné čerpadlo také není jasné - v poslední komoře máš řasu. Kde bude výtlak, kde bude doplňování odparu, kde odpěňovač ... :?:
Pročti si několik níže uvedených témat a získáš snad trochu lepší představu o tom, jak to funguje. Potom pochopíš i narážky některých zdejších uživatelů ( uhlí opravdu patří do nádrže jen v některých případech, jinak je tam více-méně k ničemu a slepit skleněný filtr je opravdu daleko snazší, než konstruovat obludu z plastu, o jejíž vodotěsnosti nelze než pochybovat ... ).
A pokud chceš ušetřit na živých kamenech, sám poznáš, že to nebyl dobrý nápad a že bylo lepší šetřit na něčem jiném anebo raději se stavbou nádrže ještě počkat ...
Filtrace obecně - co je co
Návod - ako začať Morské akvárium
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

Doplňovač odparu nebude, aspoň zo začiatku určite, ten liter vody čo sa odparí za deň dolejem aj sám.
Ďakujem za užitočné pripomienky, inak ja som tie vlákna prešiel, vychádzam z nich.

Verzia 3

Neviem čo s tým prietokom cez zeolit, môžem ho skúsiť dať ešte niekam inam, alebo odstrániť uplne.
filter.png
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa LukasO »

ten bioakvacit se ti bude ucpávat a to tak, že ho stejně vyhodíš... je jedno kam ho dáš...
místo něho tam můžeš dát ten fosabsorbér třeba v ponožce (pro phos stačí(má být) minimální průtok)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Hreny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Apr 2015 00:44

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa Hreny »

Ja som ho tam chcel iba na to aby mi zastavil čokoľvek čo by sa mohlo dostať do čerpadla, ale ok, nemusí tam byť, a keby som zavesil pod tú prvú ponožku ešte jednu s phos absorbentom?
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Hrenyho 80ka

Príspevok od používateľa kačer »

Zbytecne si komplikujes život. Udelej si jen tri komory, do první dej odpenovac a ten fosabsorber pak refugium a pak vytlacny cerpadlo. Na ponožku a ten bioakvacit bych se vykaslal. Osobně jsem si vyzkoušel jak ponožku tak i akvacit a obojí jsem po nejaky dobe vyhodil, pac už me to nebavilo to cistit a byla s tim zbytecna prace ... To tam spis dej treba filtracní vatu, ktera stoji par kacek a muzes ji po tydnu vyhodit ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"