Návod - Ballingova Metóda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubo54 »

Ja používam http://www.aquacalculator.com/wordpress/language/en/
Na ballinga to naj.
Na androide aj na win už pár rokov. Dá sa upraviť rostok podla akej koncentrácie potrebuješ,dá sa to krásne prepočitať.
Dokonca ak ti utečie chémia (Kh,Ca,Mg) daju sa prepočitať grami na dorovnanie podla objemu akva.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa bradoo »

Tiež používam hydroxid sodný namiesto hydrogenuhličitanu. Používam vlastný dvojdielny baling zložený s asi 15 chemikálii , už vyše 2 rokov bez zmien vody. Keď som bežal nádrž bez odpeňovača, PH počas fotoperiody vystupovala až na 8,7 , teraz bežím odpeňovač/ prevzdušňovač na lipové drievka a PH ide iba do 8,5. V noci PH neklesne pod 8,2. Spotreba je až 3Dkh/l , preto dávkujem časť s alkalitou až 48 x za deņ. Nie je sa čoho báť - skúšal som aj technický hydroxid, ale P.A. stojí rovnako tak už idem naň. Len nech nikoho nenapadne dať baling s hydroxidom alebo uhličitanom do PET flaše - zvar na dne časom povolí. Pozor, na jednotku alkality je dávka hydroxidu iná.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

pre lubo54: slusne rozpracovane aplikacie, palec hore, sikovne.
nikdy som take veci nepouzival, pocitam si to sam.

pre bradoo:
Hydroxid som bral z centralchemu aj CA(OH)2 na kalkwasser. Maju v slusnej cena a p.a. kvalitu.
pH 8.7, to uz je riadna cifra, ale su miesta v niektorych zatokach kde boli namerane aj take parametke.
Posli mi prosim ta co vsetko si miesal do roztokov, celkom ma to zaujima.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Chlapi,
Priznám sa, že nie celkom mi dáva zmysel, čo tu píšete.
Ak chcete nahradzovať Hydrogenuhličitan sodný NaHCO3 hydroxidom NaOH.
Tak Chlorid vápenatý CaCL2 +NaOH —— (vzniká). NaCl a Ca(OH)2 hydroxid vápenatý.
Ten síce dvíha pH, ale nemáte tam ani náhodou hydrogén uhličitanovú bázu potrebnú pre koraly.
K používaniu Na2CO3 je tiež nanič, pretože koraly nevedia ukladať uhličitanu iba hydrogén uhličitan.

A to som chemik.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Marian, ono ta chemia vo vodnych roztokoch, nie je tak jednoducha, ze konci jednym produktom a hotovo.
Vsetko je vo vode v disociovanej forme ionov a preto aj vzajomne reakcie neprebiehaju uplne tak ako si ludia myslia predstavuju.
Ked das do vody CaCL2 a NaOH, dostanes Ca2+, Cl-, Na+, OH-. Vsetko vo vode disociuje, takze tam nikdy molekula ako NaCl a Ca(OH)2 nebude. Musel by si to vykrystalizovat a aj tak by si uz dostal len uhlicitan a sol. Ked k tym ionom pridas CO2, tak okamzite menis rovnovahu a OH- reaguje na HCO3-, uz je jedno ci ho priradis k Ca2+ alebo Na+. Ak by si zacal zvysovat pH do extremu, vtedy by ti mohol vypadavat CaCO3, to je to co sa stava pri vysokom obsahu vapnika vo vode a vysokom pH.

Ohladom tej bazy: Ako som pisal na zaciatku Na2CO3 pri rozpustani reaguje s vodou na Na+ HCO3- a Na+ OH-. Tuto zmes mas v roztoku na davkovanie. Akonahle sa to dostane do vody kde mas nejake CO2 tak zas vznika Na+ HCO3-. Koraly potrebuju mat na rast vo vode Ca2+, HCO3- a Mg2+, plus kopec inych veci.
Kedze si chemik, tak vies o com tocim, otvorene nerovnovazne systemy.

Preto treba s tym hydroxidom opatrne, aby tam bolo pren dost CO2 a vytvaral HCO3-.
Reakcia co si pisal tiez existuje, ale nie v nasom pripade.
Naposledy upravil/-a lubotheone v 07 Feb 2020 13:26, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

V rámci koncovej rovnáhy vznikajú samozrejme disociované iony, ale to slovo Operatoren s NaOJ, vidím pre fórum, kde samozrejme väčšina menej zdatných nadšencov pre chémiu, ako riskantné.
Zjednodušene pri raste koralov za budováva Hydrogén uhličitan, a Preto ho dodávať treba. Takže radšej by som radšej napísal, že to NaOH sa môže pridávať na zvýšenie pH, ale na to by som už radšej použil Ca(OH)2, vápenné mlieko. Všeobecne sa sna69me v AQ Na čiže sodíkové soli znižovať. Preto aj soľ bez soli, teda bez NaCl.
Takže všetkým, čo sa nechcú zbytočne zaťažovať detailami radím NaCO3 nedávať a s hydroxidom byť veľmi opatrný, iba pri dolaďovaní pH
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Tieto tvoje argumenty ohladne znalosti samozrejme beriem, preto som aj zvyraznil, ze je to tak trochu extrem.
Ale ak vies co robis, tak to nie je taky problem.

Ano, NaOH dodavam kvoli pH, aj som to v tom prispevku zdoraznil, ze hlavne kvoli zimnej sezone.
To HCO3- si v akva v podtsate vyrabam insitu, mojim CO2, ktoreho je vo vode az az, kvoli slabsiemu vetraniu a vysokemu obsahu CO2 v byte.
To mnozstvo Na+ pridavane v NaOH mam naratane tak ako keby som tam pridaval NaHCO3, takze mnozstvo Na+ mi v akva nerastie inac ako keby som pridaval NaHCO3.

Ca(OH)2 je fajn, ale mne to zdvyhalo CA cez 500+, preto som s tym prestal. Inac je to ten isty mechanizmus ako pridavat NaOH.
Hlavne ze si rozumieme.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Marian Gross »

🤝😊
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa bradoo »

Marian, v tritone core 7 alebo ATI essential PRO nie je tiež žiadny hydrogenuhličitan, len uhličitan (sodný aj draselný). Vznikajúca mliečna zrazenina je nerozpustný hydroxid horečnatý. Ten je nerozpustný, ale hneď ako príde do styku s CO2, zreaguje späť.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa bradoo »

Lubo, toto je moje denné dávkovanie do systému s 390l vody.
1. časť- 1,75g K2SO4 + 3g Na2SO4 +16,73g NaOH (alebo 35,1g NaHCO3) + 90mg NaBr + 33mg H3BO3 +6mg NaF + 5mg KI +44ug Na2MoO4.2H2O +66mg Na3PO4 + 1,5mg CuSO4.5H2O +18,5ug CoSO4.7H2O chelatované s kyselinou etyléndiamínotetraoctovou.
2.časť - 24g CaCl2 +12g MgCl2.6H2O +0,5g SrCl2.6H2O + 0,53g NaNO3 + 405ug ZnCl2 + 55ug CrCl3. 6H2O chelatované ako kobalt.
Okrem toho ešte večer dávkujem síran železnatý a manganaty, chelatovaný s EDTA. Denne treba odstrániť 0,97l vody a nahradiť RO vodou. Čiže týmto balingom vytvorím 1l morskej vody so všetkými makro aj základnými mikro prvkami. Tým, že dávkujem rovnaké množstvo častí, iónova rovnováha sa neporuší. Receptúru obmieňam podľa toho, ako dávkujem draslík. Mám doma aj síran,chlorid, aj uhličitan. Takže aby som to minul, občas obmením receptúru. Vtedy to treba nanovo prepočítať, aby sedel pomer Cl:Na:S. V klasickom balingu musíš dať síran horečnatý zvlášť, lebo sa zráža s vápnikom, aj alkalitou. Síran sodný/draselný sa s alkalitou nezráža, preto môžeš použiť iba 2 diely. Najhoršie je rozpustný síran, ten rozpúšťam v menšom množstve horúcej RO vody a až potom pokračujem s hydroxidom/ uhličitanom. Celkovo neodporúčam ti kupovať uhličitan sodný - je drahší a prašný. Lacnejšia je zmes Hydrogenuhličitanu z potravín a hydroxidu - pri správnom pomere vznikne uhličitan. Rovnako ako ty, používam celkový sodík s hydrogenuhličitanu, uhličitanu a hydroxidu ako určovacie množstvo alkality. Spotreba K,I, mikroprvkov, PO4 a NO3 je u každého systému iná- podľa typu filtrácie. Ja mám veľký chaetoreaktor, preto tie živiny a železo. Pokiaľ potrebujem zvýšiť vanád, dávkujem komerčné prvky red sea color D. Obsahuje 16 mikroprvkov ktoré nie su na obale napísané. z ICP ale viem, že okrem vanádu tam je aj kremík a molybden. Preto ak dávam, tak iba 1ml/390l a vtedy zastavím dávku molybdenu. Samozrejme z mikroprvkov mám spravené zásobné roztoky, aby sa mi ľahšie dávkovalo do roztokov.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Kaaamo, tak teraz si ma dostal. :shock: :shock: :shock:
To sa ti fakt chce doma zarabat? To je v podstate zlozenie tritonu, predpokladam, ze kazdu zlozku mas v zasobnych roztokoch a potom len kombinujes. Ale to by som si uz musel robit v robote na analytickych vahach.
Mozno raz bys som do toho siel, ale neviem, ci na to nie som moc lenivy. Zatial pridavam len ballinga a grotech koral ABC. :oops:

Ale na 390l vody je to uz slusne mnozstvo odobratej vody denne. To mas zautomatizovane, ci rucne?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa bradoo »

Cau. Mám lacné váhy z aliexpresu. Jedna zobrazuje od 1mg, aj keď tá presnosť je menšia. Miešam vždy na 10-15 dní. Zaberie to tak 40 min. Vážim všetko nad 40mg, ostatné sú zásobné roztoky. Tiež mám niekedy chuť, že vytiahnem z pivnice kalciak a pôjdem na to prírodnejšie. Vodu nejakú odpením a zbytok zrovnám, keď raz za 10 dní čistím chaetoreaktor.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa kincmar »

To lubotheone : Ahoj, míchám ballinga podle klasické receptury a už mě celkem štve, že mi roztoky 3x 5l vydrží sotva měsíc a kanystry zabírají dost místa . Tvoje řešení se mi zamlouvá , jen nejsem zrovna chemik. Takže pokud bych to zjednodušil, tak postup přípravy tří roztoků by měl byt takto :

A) CaCl2.2H2O - 208 g / L

B) Na2CO3 - 150 g / L

C) Sůl bez soli - 71 g / L
MgCl2.6H2O - 288 g / L

Je to tak správně?
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ahoj,
az teraz som si to vsimol.
Tu sol bez soli, v tej tabulke mi tam nejak zmyzlo riedenie. Ta sol nema taku rozpustnost, ze by sa dalo zarobit 70g na liter. Musi sa to mnozstvo zarobit na 2l, teda 35g/l. Bude sa musiet davkovat dvojnasobne mnozstvo oproti ostatnym roztokom Ca a kH.

Vsetci co si ten excel stiahli, nech si na to daju pozor :!:

Kincmar, ano mnozstva mas spravne, navazky na 1l, okrem sol bez soli, to ide na 2l.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa kincmar »

Díky za odpověď , to s tou solí bez soli by teda šlo ještě vyřešit čtvrtým kanystrem předpokládám . Tím pádem by to bylo takto :
A) CaCl2.2H2O - 208 g / L

B) Na2CO3 - 150 g / L

C) Sůl bez soli - 35 g / L
MgCl2.6H2O - 288 g / L

D) Sůl bez soli - 35g /L

Teď mám ještě namícháno na cca týden, tak pak bych zkusil tuhle recepturu :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"