Reef v Bratislave (500L)

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Reef v Bratislave (500L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Po dlhom uvažovaní (viac ako rok) či zväčšiť nano som sa dnes rozhodol. Najprv som chcel stavať novú nádrž o objeme 540L ale po prepočítavaní nákladov na zriadenie, mesačných nákladov a taktiež rátam s tým, že o pár rokov ma čaká sťahovanie tak som sa rozhodol pre ekonomickejšiu a aj menej náročnú variantu na budúce presťahovanie možno, že potom už aj do tej 540L nádrži. Nakoľko je akva v ktorom to chcem realizovať pri svojich rozmeroch ešte celkom nízke možno by sme sa vošli aj do označenia shallow reefu. 8)

Nádrž
Takže ako nádrž by som využil dnešné sladkovodné akva, ktoré má stolík, v ňom elektroinštaláciu atď. Ide o nádrž o rozmere 100x60x40 (dĺžka x šírka x výška). Nakoľko nemá vŕtany prepad kúpim overflow box (po zisťovaní cien za novú nádrž rovnakých rozmerov to výjde stále lacnejšie a nemusím sťahovať "starú" novú nádrž).

Terajší stav:
Obrázok

Filter
Umiestnený vo vedľajšej skrinke vedľa akva o rozmeroch 50x30x35 (dĺžka x šírka x výška).

Predbežný rýchly návrh (rozmýšľam či vôbec ísť do refugia pri tak malom objeme filtračky...)
Obrázok

Odpeňovač
Zrejme Buble Magus NAC3.5 COME SKIMMER

Výtlačné čerpadlo
Jebao DCT 3000 (4000 sa mi zdá už dosť výkonné nakoľko overflow box má prietok 3000L/hod)

Svetlo
Opäť dilema či nechať DIY 4x39W zo sladkovodného alebo radšej kúpiť z Ebayu dve 120W číny z EU skladu...

Soľ
Na rozbeh asi Marinemix Professional

Prúdové čerpadlo
Jebao RW-8 a v prípade potreby ho doplním o WP-10 z nana.

Ako prvá úloha ma čaká predať prípade podarovať rybky a rastliny. Pokiaľ sa mi podarí zbaviť obsahu sladkovodného akvária v auguste by som chcel už napúšťať. :)
Naposledy upravil/-a luky133 v 18 Nov 2015 23:34, upravené celkom 1 krát.
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Takže zatiaľ som objednal:

Overflowbox Blau Overflow 3000 L/ph
Výtlačné čerpadlo DCT 4000
Stream Jebao RW-8
LED svetlá 2x 120W

Rozmýšľam nad skimmerom Coral Box D300 (má niekto skúsenosti?) alebo BM NAC 3.5.

A ďalší návrh filtrácie ak prerobím stolík:
Obrázok
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Dnes mi okrem svetiel prišiel už overflowbox od firmy Blau a môžem povedať, že ak niekto uvažuje nad podobným riešením tak nech sa vykašle na tie čínske overflow boxy, ktoré pri zarátaní dopravy a cla výjdu len o cca 20 eur lacnejšie. Tiež som ho najprv chcel ale za približne 20 eur naviac som dostal kvalitné dielenské spracovanie, dve trubky na odvod, dokonca vo vyhotovení durso, tlmiče zvuku a vyberateľný hrebeň. Zatiaľ ho nemám otestovaný, ale čo sa týka dielenského spracovania tak na jedničku. Jediný problém je ten, že na Slovensku ho nikto neponúka a jedine dva eshopy sa mi podarilo nájsť v Európe, ktoré sú ochotné ho poslať aj do SR a to konkrétne vo Francúzsku a Nemecku. :twisted:

Nejaké rýchle foto:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
DonPedro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 16 Feb 2015 16:41
Bydlisko: Kounice 473, 28915

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa DonPedro »

Vypadá to hodně dobře. Napiš pak jak funguje
Kounická louže - Ballingova metoda - Led- Antiphos - 40kg - živé kameny - odpěňovač
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa triscene »

Cez akvaland.sk by si vedel zohnat z CR, tam Blau predáva Rataj
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa ellbunda »

vypadá to dobře, natoč potom video, zajímalo by mě, jak je to s hlučností :-)
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Určite pridám. Ale napúštanie nádrže som presunul až na koniec septembra cca keďže neznesiteľné horko ma donútilo investovať do klimatizácie a s tými nákladmi som akosi nerátal. :lol: Ale dnes prišlo už RW-8 a výtlačné čerpadlo DCT-4000. :D
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak nejaké ďalšie mini novinky:
Objednal som skimmer Coral Box DC Curve Skimmer D700 takže podľa veľkosti je možné, že nakoniec investujem do trochu väčšej nádrže aj keď priestor neumožní príliš experimentovať. Taktiež som objednal automatické dopĺňanie odparu a hlavne 8 kanálové dávkovacie pumpy. Pôvodne som chcel založiť filtráciu na Odpeňovač - Peletky - Refugium - Kalciový reaktor no nakoniec som sa rozhodol, že to bude Odpeňovač - Refugium - Red Sea NO3:PO4-X a buď zvyšok programu Red Sea alebo balling metóda. :)
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

No môžem potvrdiť zahraničné skúsenosti, že skimmer Coral Box D700 má naozaj kvalitné spracovanie. Až som prekvapený 8)
Obrázok
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: "Shallow" reef Bratislava (240L)

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak podarilo sa mi dohodnúť odkúpenie sladkovodného akvária ako komplet aj so životom preto sa môžem pustiť do väčšieho objemu. Nakoľko som však obmedzený miestom môžem ísť maximálne do 130 dĺžka x 70 cm šírka x 55 až 60 cm výška alebo o niečo menšie. Svetla využijem nakoniec čínske 3x 165W, ktoré mám doma (v skutočnosti 110W) takže dokopy 330W + zrejme časom dorobím ďalšie DIY riešenie. V nádrži budú dve RW8, skimmer Coral Box D700.

Problém a otázku mám ohľadom výtlaku. Keďže som plánoval menší objem tak mám doma zakúpené Jebao DCT4000. To by pri maximálnom prietoku zrejme aj len tak tak stačilo avšak problém je v tom, že sa tam dá uchytiť potrubie o priemer 16 mm maximálne. Utiahne čerpadlo nádrž aj v prípade, že tam bude prechodka zo 16mm na niečo väčšie?

Inak aký priemer odtoku odporúčate? 2 x 32 alebo stačí aj o niečo menší keďže filter bude hneď pod nádržou? A výtlak postačí 25 mm či radšej väčší?

//Edit: Tak som sa rozhodol nakoniec pre výtlak 32mm (čerpadlo Jecod DCS 9000) a odtok zrejme 2x 50 mm.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"