živé skaly

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No aj tie mŕtve sa musia pred použitím v AQ nechať vylúhovať minimalne dva týždne, lepšie viac. Ja to robím tak, že dva týždne ich máčam v sladkej vode (prvé dni to riadne smrdí a vodu treba meniť). Ďalšie dva-tri týždne ich kúpem v odpadovej morskej vode v plastovej vaničke s malým čerpadielkom - to čo sa má rozložiť sa ešte rozloží, navyše kamene sa inokulujú prvými morskými mikroorganizmami a tak do nádrže vkladám vlastne "položivé" kamene s minimom odpadu.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Hoher napísal:Tento tyžden som bol v Biotope a kupil som velmi pekne ZIVE KAMENE.
Boli na nich rôzne polypy,dokomca som na jednom sutre nasiel zvlastnu cerveno bielu pravdepodobne diskovitu sasanku.
Pokial ide oto ci dat do akva zive alebo suche koralove skaly,je to podla mna jedno,pokial ide o znecisteni akva .Ak niekto uz rezal suche koral.skaly , tak vie ze sa v nich velmi casto vyskytuju ,alebo lepsie povedane su porastene vnutri roznymi hubami.A to dost intenzivne.Ked sa daju tieto skaly do akva,tak sa urcite zhorsi kvalita vody,presne tak ako u zivych.Pri zivych skalach vsak ja možnost,ze na nich vyrastu Rôzne organizmy/*je pravda ze niekedy aj nechcene/
mrtve kamene je potrebne najskor nechat vycistit, nesmu sa davat hned do akva - ja prave cistim/zabehavam 10 kg sutrov do noveho akva - najskor dostali horucu sprchu na ocistenie hrubeho bordelu, potom sa odmacali v kybloch s vodou, potom zas sprcha na ocistenie uvolneneho bordelu, teraz su uz niekolko tyzdnov v samostatnom akvariu so zabehnutou morskou vodou, kde je aj cerpadlo a filter a z kamenov sa stale odplavuju kadejake necistoty, dnes planujem vymenit vodu (zas za zabehnutu z akva) a cca. za 2 tyzdne pojdu do noveho akvaria :wink:
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm , sladka voda , horuca voda.... vidim ze s hydroxidom a kyselinou som asi sam :D mrtve kamene najprv par dni luhujem v NaOH a potom neutralizujem HCl a az potom kupem v sladkej vode
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Roman, ty si perfekcionalista :) Ja to robim podobne ako Lukas. Tiez kamene najprv cca. 2 tyzdne necham vyhnivat v sladkej vode (vymena vody 2x tyzdenne) a potom ich dam na 2-3 tyzdne do pouzitej slanej vody. Samozrejme cely cas bezi vzduchovaci kamen a male cerpadlo.
Po tejto uprave putuju do akvaria. Zda sa, ze po tejto procedure uz ziadne riziko nehrozi...
Martin
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Sprcha - Savo (tyzden) - sprcha - sladka voda - sprcha - slana voda - AQ
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Tak jsem vás poslechl a dno jsem vyměnil. Podařilo se mě sehnat písek zrnitosti 0,5-1,0 mm, což je asi dost jemný :oops: . Musel jsem předělat čerpadla, protože mě vířily dno a písek byl všude :cry: . Teď už je to lepší. Dno je hezčí, i když písek už začíná hnědnout. Odkalování také není úplně ono. Písek je tak jemný, že se v podstatě odsává s odpadem i písek. Jěště dám vědět.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Zdenek napísal:Tak jsem vás poslechl a dno jsem vyměnil. Podařilo se mě sehnat písek zrnitosti 0,5-1,0 mm, což je asi dost jemný :oops: . Musel jsem předělat čerpadla, protože mě vířily dno a písek byl všude :cry: . Teď už je to lepší. Dno je hezčí, i když písek už začíná hnědnout. Odkalování také není úplně ono. Písek je tak jemný, že se v podstatě odsává s odpadem i písek. Jěště dám vědět.
Cinan vo viedni cisti pieskove dno tak, ze jemny piesok uplne odsaje, premyje v kybli a da ho spat do akva.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Nabízí se otázka. Co na to bakterie a různí broučci :wink: s písku?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Zdenek napísal:Nabízí se otázka. Co na to bakterie a různí broučci :wink: s písku?
spytal som sa bakterii a vselijakej havede z piesku pri premyvani a tu su odpovede:

"Spanombohom, idem od vas, neublizil som...."
"Uz ma obklucili smrtelne stony uzkosti zahrobia...."
"bye bye , baby, bye bye...."

skratka vsetci sa lucili :D ale to neva , ked ich mas v nadrzi dost , vsak nemusis na jeden sup vycucat a dezinfikovat vsetok piesok, staci max tretinu na jeden krat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Tiez si myslim, ze neodsaje vsetok piesok a nepremyva ho naraz - na to by pri objeme tej jeho vystavnej nadrze aj potreboval riadne vedro :-) .
Martin
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

To samozrejme ano, cinan pouziva dno do 1 cm ako dekoracny prvok, samotna filtracia prebieha v nadrziach pod akvariami.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Nezkoušli jsete někdo na dno použít křemičitý písek. Je v tom nějaké nebezpčí?
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

uz len to ze je tvrdy a ze ti poskrabe sklo ma od neho odradza, koralova drt nie
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Prečítajte si príspevky o zakladaní akva. Piesku sme sa už venovali.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...ještě k těm živým a mrtvým šutrům, různému vyluhování..., kdysi na českém reefu se o to debatovalo v souvislosti s tím jak to dělají ostatní v zámoří, ...a když opět pročítám co jsem kdy zkopíroval, tak ne všichni jsou zastánci živých skal, alespoň pokud je používají, tak je také důkladně "propláchnou". A ti co použijí vyschlé šutry, tak je "sajklují" cycling, jeden psal, že si představuje jak vozí šutr na kole okolo baráku. No je to o tom, že nastrkají šutry do nádrže, která je myslím většinou venku, pod širákem, aneb pod přímým sluncem a tak je nechají zaběhnout a když je nemají pod širákem, tak je zabýhají přímo v AQ, takže tomu, čemu někteří zde říkají "trpělivost" nazývají jinde "cycling".
Proč o tom píši? Protože to zkouším na balkóně taky, alespoň nevylévám vodu do výlevky ale na šutry do svého nového venkovního rifu.
Takže je tu jaro, sluníčko, je třeba začít jezdit na kole.... :P
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"