Reverzná osmóza verzus alternatívne možnosti úpravy vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

sopa
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 17:02
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa sopa »

Roman napísal:vo vseobecnosti sa pri novej membrane, beznom tlaku vody vo vodovode a teplote 15'C udava tusim pomer 1:4 , takze na 100l permeatu 400l odpadu

ale nikdy som to nemeral, takze neviem a ani ma to zasa tak moc netrapi

niektore mudre hlavy tvrdia, ze taky maly odber ako reverzka ani neroztoci vodomer, ale tomu moc neverim
ja tomu verim, mam to odzkousene, ale je to tak odber 1l/1min. RO bude mit asi vetsi "prikon", ne? :)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no , ak 1l/min neroztoci vodomer, tak den ma 24x60= 1440minut
reverzka s vykonom 120l denne ma pri ucinnosti 1;4 spotrebu 600l denne

takze to vychadza 0,4l /min , to by malo byt OK

skusim doma odstavit vsetky kohutiky a wecko a skontrolovat vodomer po par hodinach pustenej reverzky
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

Roman prosím ťa napíš potom výsledky. Ja mám sice ozmózu 90l/deň ale som veľmi zvedavý.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Někde jsem tu četl odkaz na nějaký zahraniční /asi v Rakousku/ internet. obchod, kde měli levné RO - nejlevnější do 3000kč. Ale kdybych se rozkrájel, tak to tu teď nemohu najít. Nevíte, kde to je? A dále, máte někdo s těmito levnými RO zkušenosti? V čem je zakopanej pes - jak to, že jsou tak levné, že by nešlo vyměnovat jednotlivé části (předfiltr, membrána...)? U nás se asi neprodává, že?
Takovou levnou osmozu bych si rád koupil.
Díky za odpověď!
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

aquadiskont.com/shop/

Príspevok od používateľa laomedon »

Tu je ten shop a link na osmozy IEM :

http://aquadiskont.com/shop/default.php/cPath/67_219

daju sa menit aj predfiltre aj membrany aspon co som pozeral, po rozbaleni, ja osobne mam EasyLINE od Aquamedic 90L den za cca. 100Eur Rozdiel som videl jedine v tom ze membrana do Aquamedic bola osobitne vakuovo zabalena a bolo ju treba vlozit do osmozy ale od IEM je uz dnu. Neviem ci to nema nejaky vpliv zivotnost na "pulte" alebo tak nieco. Inac rozmerovo su s tou od Aquamedic rovnake az na to ze ta od IEM robi 230Litrov
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Díky za odpověď!
Ještě bych měl jeden dotaz: nabízejí tam vždy 1 výkonový typ RO ve dvou provedeních: s/bez manometru a zároveň s/bez nějakého vyplachovacího ventilu. Nevím, zda ten manometr ukazuje tlak ve vodovod. síti, nebo za membránou a zda je dobré tam ten manometr a proplachovací ventil(k čemu slouží?) mít. Neví to někdo?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ked tak kukam na ten obrazok, tak manometer je na vstupe do valca s membranou, takze ukazuje tlak na membrane

vyplachovaci ventil je na vystupe, jeho otvorenim zvacsis odpadovy otvor, takze preplachnes filtre a oplachnes prudom vody membranu pri znizenom tlaku

podla mna to nepotrebujes , kludne si kup ten lacnejsi variant
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Vinutý filtr (fainfilter) s propustností do 5 mikronů má dost velký vliv na kratší životnost membrány. Pokud je někde voda s vyšším obsahem železitých solí, dost to vadí. Proto ten manometr před vlastním RO modulem. Pokud je k dispozici manometr ještě i na vstupu, lze provozovat jednotku (a případně měnit vinutý filtr) i podle úbytku tlaku (max 0,1 MPa). Náplň aktivního uhlí se mění co půl roku, pak je zvýšené nebezpečí rozpadu aktivního uhlí a zanesení pórů membrány.
Propočtěte si proto i provozní náklady, zda ty levné osmózy budou ty nejvýhodnější, případně jestli není třeba přidat ještě předfiltr na odželezení vody - to je hrobař většiny jednotek RO.
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Možná se zeptám špatně, ale filtr s aktivním uhlím má většina RO. Proč u některých výměna uhlí po půl roce a u některých po roce? Jaké parametri by měl mýt předfiltr a co je jiného na dražších RO. Je to právě předfiltr?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Dražší RO mají vesměs předfiltry s větší kapacitou, vinuté předfiltry s propustností 1 mikron, oplachový ventil, ale třeba i manometry a konduktometr za membránou. Jsou to vylepšení pro provoz, které dost podstatně ovlivňují životnost polysulfonové membrány.

Druhou otázkou je, zda investovat 80 eur a vyrobit cca 20 kubíků permaátu nebo přes 200 eur a vyrobit 50 kubíků.
wolflike

Ako sa montuje RO?

Príspevok od používateľa wolflike »

Hlupa zaciatocnicka otazka: viem co je RO, na co sluzi aj zhruba ako pracuje, nie je mi ale jasne, ako sa vlastne zapaja... ako to mate riesene? proste ked potrebujete vodu, ci uz na dolievanie odparu alebo na vymenu, zoberiete RO, narazite ju nejak na vodovod v kuchynskom drese a do vedra chytate cistu vodu? alebo je nutne ju nejak natrvalo zamontovat do vodoinstalacie v dome? proste ci je to nejake stabilne zariadenie, alebo len taky filter, ktory ked treba nasadite na kohutik a potom zas ulozite do skrine.... dik
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vsetky RO co som zatial videl maju koncovku ako pracka, myslim ze je to 1/2" zavit. Takze som v zeleziarstve kupil take Y na prackovy kohutik, jeden kohut s 1/2" zavitom a pripojil paralelne k pracke. Led chcem vodu, cervenu hadicku (odpad) dam do vane a modru (permeat ) do bandasky, to tiez postavim do vane, keby som zabudol a pretiekla , nech nevytopim celu kupelnu

v novom byte mi uz nainstalovali dva prackove kohuty, takze ani ten Y nepotrebujem, ak chces prinesiem ti ho do Valmezu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Ako sa montuje RO?

Príspevok od používateľa Peter »

wolflike napísal:Hlupa zaciatocnicka otazka: viem co je RO, na co sluzi aj zhruba ako pracuje, nie je mi ale jasne, ako sa vlastne zapaja... ako to mate riesene? proste ked potrebujete vodu, ci uz na dolievanie odparu alebo na vymenu, zoberiete RO, narazite ju nejak na vodovod v kuchynskom drese a do vedra chytate cistu vodu? alebo je nutne ju nejak natrvalo zamontovat do vodoinstalacie v dome? proste ci je to nejake stabilne zariadenie, alebo len taky filter, ktory ked treba nasadite na kohutik a potom zas ulozite do skrine.... dik
Ahoj, je to nastálo, pretože odmontovať RO znamena vypustit vodu z RO a potom mebrána uschne,mala by byť stále pod vodou,aby sa neznehodnotila...To znamena,nájsť miesto a napojiť na privod,min.tlak na prívode do RO by mal byť 3 Mpa,ak sa nemýlim... chytať permeát/ t.j. cistú vodu/ mozes aj do vedra :D ,ale rátaj aj s odvodom odpadu , čo je zhruba 2/3 vody z privedenej do RO.
Peter
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

při mém tlaku ve vodovodní síti 1,5Mpa to nepojede?Ještě že jsem jí kdysi nekoupil,a používám vodu přímo z vodovodu :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Český Těšín je napojen na vodovodní řad Kružberk, Šance, Morávka (+ další zdroje), tlak v řadu je max 0,8Mpa, obvykle 0,4 až 0,6 MPa. Asi jsi se sekl nebo snad bydlíš v bývalém učňovském rubání :lol: .
Ne, vážně, pokud Ti doma funguje k vodovodu připojená automatická pračka, bude fungovat i každá RO.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"