Reverzná osmóza verzus alternatívne možnosti úpravy vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ukazatelem kvality RO není jenom množství vody, která membránou projde za jednotku času (hodinu, den). Hlavním ukazatelem je kvalita výstupní "čisté vody", kterou si kontrolujeme měřením vodivosti. "Čistá voda" z dobré RO by měla mít vodivost významně menší než 10 mikrosiemens (pod 5 uS). Dalším ukazatelem je poměr mezi "čistou" a "špinavou (odpadní vodou)", který by měl být asi 1/3-4 ( = ekonomika provozu). Tento poměr lze obvykle regulovat škrtícím ústrojím na výstupu RO. Jestliže ale tento poměr výrazně změníme ve prospěch "čisté" vody, membrána RO se více zanáší a zkracuje se tím doba její životnosti resp.funkčnosti (což je třetí hodnotící ukazatel - správně by měl udávat celkové množství vody s definovanou čistotou, kterou z RO získáme po dobu její celkové životnosti). Údaje o těchto ukazatelích kvality RO se ale obvykle nikde nedozvíme, protože všechny tři ovlivňuje čistota vstupní vody, kterou do RO přivádíme a významnou roli v tom hraje také její tlak a teplota. Nemůžeme proto ani výrobcům (nebo prodejcům) různých RO vyčítat nízkou kvalitu či naopak je chválit za vysokou kvalitu jejich produktů. To oni velice dobře vědí a je i možné, že na toto hřeší. Takže poměr cena/kvalita se nedá ztotožnit s poměrem cena/množství vody za jednotku času.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jaroslav napísal:Ukazatelem kvality RO není jenom množství vody, která membránou projde za jednotku času (hodinu, den). Hlavním ukazatelem je kvalita výstupní "čisté vody", kterou si kontrolujeme měřením vodivosti. "Čistá voda" z dobré RO by měla mít vodivost významně menší než 10 mikrosiemens (pod 5 uS). Dalším ukazatelem je poměr mezi "čistou" a "špinavou (odpadní vodou)", který by měl být asi 1/3-4 ( = ekonomika provozu). Tento poměr lze obvykle regulovat škrtícím ústrojím na výstupu RO. Jestliže ale tento poměr výrazně změníme ve prospěch "čisté" vody, membrána RO se více zanáší a zkracuje se tím doba její životnosti resp.funkčnosti (což je třetí hodnotící ukazatel - správně by měl udávat celkové množství vody s definovanou čistotou, kterou z RO získáme po dobu její celkové životnosti). Údaje o těchto ukazatelích kvality RO se ale obvykle nikde nedozvíme, protože všechny tři ovlivňuje čistota vstupní vody, kterou do RO přivádíme a významnou roli v tom hraje také její tlak a teplota. Nemůžeme proto ani výrobcům (nebo prodejcům) různých RO vyčítat nízkou kvalitu či naopak je chválit za vysokou kvalitu jejich produktů. To oni velice dobře vědí a je i možné, že na toto hřeší. Takže poměr cena/kvalita se nedá ztotožnit s poměrem cena/množství vody za jednotku času.
Souhlasím s tebou,avšak co je to za membránu,která udělá 500l za den.Buď je to východní výrobek s kapacitou,která se rovná dražším výrobkům ze západu a nebo je to opravdu východní výrobek s "filtrací" vody na velmi nízké úrovni,jak už to bývá u východního zboží.Množství je zajímavé,ale jak řekl vik_33, kdo z nás potřebuje 500l vody za den.Stačí mít těch 100l a nějaké nádoby na zásobu v případě havárie.Proto nákup osmozy budu řešit přes osvědčené :-).
Používateľov profilový obrázok
rozana
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Aug 2007 11:15
Bydlisko: Mezina

Príspevok od používateľa rozana »

Právě jsem koupil zde :

Kód: Vybrať všetko

http://stores.ebay.fr/Water-Tech_Aquariophilie
konečná cena 35 euro + 24 euro poštovné.
Doufám, že bude v pohodě :)
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

RO

Príspevok od používateľa strechar »

co sa stane ak budem cerpat vodu priamo z pramena kde je voda uplne cista a nebudu v nej ziadne neziaduce latky a kovy?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: RO

Príspevok od používateľa shark »

strechar napísal:co sa stane ak budem cerpat vodu priamo z pramena kde je voda uplne cista a nebudu v nej ziadne neziaduce latky a kovy?
nalistuj si první stranu a čti od začátku :roll:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: RO

Príspevok od používateľa moguai »

strechar napísal:co sa stane ak budem cerpat vodu priamo z pramena kde je voda uplne cista a nebudu v nej ziadne neziaduce latky a kovy?
Neveř tomu,že je nezávadná.Tedy pro člověka je v pořádku,ale přesto bude obsahovat to co ti (jestli to máš) v laboratoři neměřili.Skoro bych řekl,že obsahuje dusičnany, to ostatní záleží na lokalitě pramenu.Neriskuj,nevyplácí se to.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: RO

Príspevok od používateľa Roman »

strechar napísal:co sa stane ak budem cerpat vodu priamo z pramena kde je voda uplne cista a nebudu v nej ziadne neziaduce latky a kovy?
ja viem co sa stane...zistis ze voda az taka nezavada nie je
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

ja viem co sa stane...zistis ze voda az taka nezavada nie je

Príspevok od používateľa strechar »

dakujem za info a dadsej sa jej budem drzat.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

AHOJTE. Obracím se na Vás s prosbou o radu!
Dnes jsem vyměnil membránu v RO (+předfiltry) a po opětovném spuštění to hlavní tělo RO okolo závitu teče - tj. tím otvorem, kt. se tam nová membrána vkládá. Přitom je tam velký černý silikonový kroužek. Kroužek jsem zkontroloval - nezdá se, že by byl prasklý. Ale závit je dotahnutý až do konce a přesto to netěsní!!! :? Víc už to dotahnout nejde - už je to na konci.
Co s tím :?: Boím se, že než seženu nový silikonový kroužek takového rozměru, tak se pokazí membrána - asi by neměla vyschnout, že?

Ještě mne napadlo, že celý ten závit omotám a pokusím se utěsnit tou bílou gumovou páskou, kt. byla součástí dodávky RO - určená k utěsňování malých fitinek u RO :(
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

pepe napísal: Ještě mne napadlo, že celý ten závit omotám a pokusím se utěsnit tou bílou gumovou páskou, kt. byla součástí dodávky RO - určená k utěsňování malých fitinek u RO :(
asi by som v prvej faze skusil toto
ta paska sa da kupit aj v baumaxe za 10korun
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Zkusil jsem to, omotal a už to těsní. Celou RO-DI soustavu mám umístěnou nad WC splachovací nádržkou. Celá "brigáda" mi trvala cca 3 hodiny. Nejdříve jsem upevňoval skříňku na zeď - vrání do duté cihly - nakonec jesm se provrtal do stupačky :roll: . No, nakonec jsem to zavěsil na kotvičky - a už u toho jsem dost vypěnil. Pak jsem zjistil, že mi LEHOULINCE protéká kulový kohout k RO - je úplně novej, ale při pootáčení pustí kapičku podél osičky - pak když už je otevřený naplno, tak neteče - to už neřeším. No a ten problém (protékání) s RO bylo to poslední - fakt jsem měl strach, že přijdu o novou membránu!
Ta páska to opravila - ještě přes O-kroužek jsem dal cca 5 vrstev té pásky a už to neteče - JUPÍ !!! :P Teď už RO běží a dle doporučení výrobce vyplavuji konzervační chemické látky. Pak to ještě píchnu do DI.

Dík za tip na koupi té pásky. Už mi jí moc nezbylo, takže tuto "zázračnou pásku" půjdu koupit! :wink:
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Prosim vas, vedel by mi niekto povedat, kolko priestoru cca potrebujem ne RO, ked ho chcem pod umyvadlo do kupelne? Idem prerabat kupelku a bojim sa, ci sa to zmesti do skrinky pod umyvadlo. Rad by som tam mal aj ten filter na vystupe, neviem ako sa vola, ten co opisoval Adrian.
Dakujem
Dano
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Odpoledne to doma změřím a napíšu :)
Mám RO 75 GPD (sice bez RO/DI filtru, ale pro představu Ti to bude myslím stačit)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Dano napísal:Prosim vas, vedel by mi niekto povedat, kolko priestoru cca potrebujem ne RO, ked ho chcem pod umyvadlo do kupelne? Idem prerabat kupelku a bojim sa, ci sa to zmesti do skrinky pod umyvadlo. Rad by som tam mal aj ten filter na vystupe, neviem ako sa vola, ten co opisoval Adrian.
Dakujem
Sire celkem RO 75 GPD vc. RO/DI filtru = 35cm
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Dakujem velmi pekne, silno som sa obaval, ze sa mi RO nezmesti. Vidiet nieco na fotke a v reali je rozdiel. :idea:
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"