Levné HQI....

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Levné HQI....

Príspevok od používateľa moguai »

Nevím jestli je to typ HQI s filtrem,ale na odkaze http://narva.netdirect.cz/detailPage.asp?DPG=41866 jsou velice cenově dostupné.Od Narvy mám zářivky, sice T8, jiné v tomto spektru nedělají.Ale zářivky šlapou a moře taky.Moři zdar,Franta
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Levné HQI....

Príspevok od používateľa shark »

moguai napísal:Nevím jestli je to typ HQI s filtrem,ale na odkaze http://narva.netdirect.cz/detailPage.asp?DPG=41866 jsou velice cenově dostupné.Od Narvy mám zářivky, sice T8, jiné v tomto spektru nedělají.Ale zářivky šlapou a moře taky.Moři zdar,Franta
ty 10000K svítí dost žlutě
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

To je pravda, opticky posobia zlto, ale ten PAR sa len tazko nahradi (iba na ukor vyssej spotreby W). Da sa to dosvietit modrymi trubicami. Subjektivne vnimana farba zavisi aj od odrazu a pohlcovania svetla v akvariu. Tie iste 10 000 K vybojky mi v cerstvo zarobenej vode davali biely az bielo- jemnemodry nadych. Po vlozeni dekoracie (biele kamene, piesok) to posobilo skoro ako prirodzene svetlo (2 hod denne mi do AQ svieti slnko, takze viem porovnat). Po zarasteni riasami a hlavne hnedymi rozsievkami posobi svetlo zltym dojmom.
Okrem toho sklo AQ ma takisto zelenkavu farbu a v starsich nadrziach, ak sa obcas nepouzije aktivne uhlie a nepracuje vykonny odpenovac, je aj voda zltkasta (jednoduchy test s ponorenim bieleho taniera). To su dalsie faktory. Co sa tyka vplyvu na sfarbenie koralov, odpoved nie je jednoznacna. Za urcitych podmienok sa daju pekne farby v AQ dosiahnut aj pri 6000 K (staci a inspirovat koralmi rastucimi na utesovej plosine alebo v tidalnom pasme). Japonci dokonca dosvetluju nadrze vybojkami s maximom cerveneho svetla, tak ako sa pouzivaju v sladkovodnych rastlinkovych nadrziach.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

A co zkusit další teplotu světla jako http://narva.netdirect.cz/detailPage.asp?DPG=41867 - 14000K a nebo http://narva.netdirect.cz/detailPage.asp?DPG=41868 20000K.Ty ceny se mi zdají perfektní a jak jsem podotkl, používám T8 trubice a moře šlape bez problému.Je tedy pravda, že mám cca 40 cm vysoký sloupec vody.Moři zdar,Franta
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

volba to nemusí být špatná, jen škoda že za tyhle ceny nejsou 150W
ono 250W je pro mě už dost :?
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Lukáš, ten PAR je iba z núdze cnosť, alebo je to cisto racionálne a praktické a aj dobudúcna ostaneš verný 10000K(alebo menej), alebo este uvidiš :) ?
Pri mojej planovanej vykonnejsej rampe (cca500-600W) uz si musim sakra zvazit ci budem producentom tepla alebo vyuzitelného svetla.
Pochválte sa kto má na fóre v HQI viac ako pol kilowatu a s kolkými Kelvinami?
(Ak teda spravne chapem co je to PAR a cca plati ze klesa so stupajucimi kelvinami)
Naposledy upravil/-a andy v 17 Feb 2007 06:45, upravené celkom 1 krát.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Keby to bolo len z nudze cnost, tak sa tym nikto tolko nezaobera (asi blby argument, ale mozem sem dat odkazy na konkretne zdroje + existuju vseobecne zname fakty z fyziologie rastlin). Skutocnost sa vsak ukazuje ovela zlozitejsia, nez sa vo vseobecnosti udava. Vsetky bachorky o takom a hentakom vplyve svetla o takej a takej kvalite treba brat zatial s rezervou. Skoro kazdy mesiac sa objavuju nove clanky a vysledky experimentalnych prac, ci uz z laboratorii, oceanografickych ustavov alebo fariem. Teda z miest, kde na to maju personalne a technicke vybavenie a tiez stabilny pristup k velkemu mnozstvu ziveho materialu (na rozdiel od nas, beznych moriakov). Pravdu povediac az tak ma tie studie, kde sa porovnava koncentracia nejakej farebnej bielkoviny s ciselnym oznacenim so svetlom istej vlnovej dlzky a intenzity, nezaujimaju. Dolezitejsi je vysledny poznatok, tj. ze v tom zdaleka este nie je urobeny poriadok a to co plati dnes uz nemusi zajtra. Aby to bolo este zlozitejsie na farbu koralov zrejme vplyvaju aj take veci ako ph, redox, teplota a dalsie. Samozrejme v ramci intervalu tolerancie, ziadne extremne hodnoty.
Teraz skusam menej K, neskor sa uvidi. Kedze chcem chovat druhy rastuce v mensich hlbkach, nebudem tam rvat 20000K. Keby boli financie na experimentovanie, asi by som vyskusal nejake extremy (UV ziarivky pre plazy, cervene trubice a pod.). Zatial sa vsak musim drzat osvedcenych postupov a experimentovanie prenechavam inym :) .
Inak povedane zjednodusene, cim vyssie PAR, tym menej W potrebujes na osvetlenie (ekonomicke hladisko).
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Jeste takova poznamka. Barva svetla jakou vybojka vydava take zalezi na pouzitem predradniku. Nejvetsi rozdil je mezi magnetickym a elektronickym, kde na tom elektronickem to sviti viditelne bileji/modreji.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Pekne a levne reflektory na HQI E40, asi jsem uz nasel svetlo na nove akva... 8)
http://www.growmania.cz/stinidlo-maxi-l ... -p-17.html
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Aqua HQI Narva

Príspevok od používateľa andy »

V prípade ze niekto zháňa pomerne lacné a dosatocne kvalitné vybojky, uvádzam ceny od slov. predajcu http://www.narva.sk/default.asp, dod. termín cca 3 tyzdne.

NCT 250W 10K 10K single ended 1566,00 Sk
NCT 250W CW 14K single ended 1566,00 Sk
NCT 400W CW 14K single ended 1818,80 Sk

NC-DE 150W 10K 10K double ended 922,50 Sk
NC-DE 150W CW 14K double ended 922,50 Sk
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak jsem objednal 2x 70W 14000K výbojky s RX7 a 1x 70W 20000K.V nabídce v Čechách nejsou,ale šťoural jsem se v tom a oni mi je objednají přímo z Německa,kde je nabízí.Cena je cca 1100,00 Kč / ks.Tak poreferuji,jak to vypadá a připojím foto.
mig07
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 06:20

Príspevok od používateľa mig07 »

Potreboval by som aj tu poradit. :oops:

Nemám žiadne skusenosti ale čo som vyčítal tak lepšie su vybojky od 14000K a metalhalogenové. Potrebujem dajaké svietidlo do ktorej dám vybojku ale zasa neviem s akou päticou. Potreboval by som sviedidla s vybojkou 70W. Možno 125W alebo ake su. Mohli by ste mi poradit. Čo som našiel tak to nejaké arcadie... A svietidlo aké? Nemate nejaký link kde je nejaký väčšý vyber svietidiel, kde sa to oplatí?
Popripade kto používa 70W a ako su s nimi spokojný.... Nehcem aby mi svietila na žlto.

Díky za každu radu.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Link na lacné HQI akvaristicke svetla najskôr neexistuje. Musis ich hladat skôr medzi lacnejsími vyrobcami priemyselnych svietidiel ako napr. Brilux, Kanlux, alebo tvoj lokálny vyrobca OMS Senica-Čáčov.
Hoď oko napr.sem:
http://www.kanlux.sk/DetailPage.asp?DPG=50910

Čo sa tyka vybojky, tak na to tvoje malawi asi najskôr 10000K ak chces zrejme studensie svetlo. Ale neviem ti bezpecne poradit od koho, lebo v tomto odtieni je problem najst taku, ktora ma integrovanu UV ochranu, kedze v nejakom lacnom reflektore(pre vonkajsie pouzitie) ochranne sklo bude źrejme iba obycejne.
Ale vzladom na to ze ty ich budes musiet mat zrejme vyssie nad akva, a aj krycie sklo budes asi pouzivat, tak by sa to mozno dalo ale necitim sa v tomto kompetentny :? .

Musim ale dodat, ze ak by ti nevadil ´modrejsi´ odtien svetla tak od tych 14000K hore by sa nieco prijatelne dalo nájst :) .
Naposledy upravil/-a andy v 21 Okt 2007 09:57, upravené celkom 1 krát.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
maty-magor
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Sep 2007 10:17
Bydlisko: Klobouky u Brna

Príspevok od používateľa maty-magor »

Zkusil bych tohle. viděl jsem to naživo na jednom akváriu, a funguje to tam bezvadně, a ta cena není tak strašná.
http://www.elektro-oaza.cz/produkt/svit ... 150-cerne/
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Například Narva z Německa nabízí výbojky 70W,které nejsou v nabídce pro ČR.Trochu jsem pátral a nakonec jsem se spojil s Němci,kteří přes českou Narvu mi dodají metalhalogenidové výbojky 2x 70W 14000K za cca 1100 Kč / ks a 1x 70W 20000K taky asi za 1100 Kč / ks.Do 14 dnů mi mají přijít.Jinak jsou patice RX7 nebo E47 (snad to číslo je správně),ale objednal jsem nakonec RX7 kvůli reflektorům.Doplním je o stávající trubice.Celkem tedy budu mít výkon na 300 l akvárku 456W.To už snad poroste :-).Jinak tyto HQI jsem objednal u pana Herby z Narvy, Benešov nad Ploučnicí, ČR.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"