Levné HQI....

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

moguai napísal:......Jinak jsou patice RX7 nebo E47 (snad to číslo je správně....
tesne ;) spravne je to E40 ale tie u nas skoro nikto nepouziva
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Roman napísal:
moguai napísal:......Jinak jsou patice RX7 nebo E47 (snad to číslo je správně....
tesne ;) spravne je to E40 ale tie u nas skoro nikto nepouziva
jj dík za opravu :oops:
mig07
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 06:20

Príspevok od používateľa mig07 »

tak som si s tých link vybral toto.
http://www.kanlux.sk/DetailPage.asp?DPG=50911
Môže byť? Aké su tam pätice? Typ svietidla asimetrický je čo? má to dajaký vplyv na osvetlenie akvaria? Je to na 230V takže by sa to malo dat prerobit tak aby to išlo napojit na zasuvku....

Písane max. 150W dúfam že to znamemá ako u normalných svietidiel že tam môžem dat aj 70 aj 125 aj 150W vybojku. Mohli by ste mi poradit nejaku dobru odškušanu vybojku s 70W (125W) môže byt aj 14000K aj s tou UV ochranou. JA som aj chcel neony kombinovat biela a modrá....

A ešte by ma zaujimalo kolko asi by som tam musel dat tých svietidiel. Rormery akva 321x160x60v. Nemusí tam byt intenzita ako na reef len aby to presvietilo na cele dno. Mne hovorili že 3 by mohli stačit, ale radšej sa spýtam tu ktory po väčšinou svietia HQI. Bolo by to zavesené asi 1m nad akva.

Pre niekoho su niektoré otázky možno min. divné ale naozaj nemám šajnu o tom a nechcem kupit nejaku blbost.. :oops:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tedy,otázek až na střechu.
Postupně:
1)Reflektor je vybaven předřadníkem,který (dle mého názoru) umí pouze 150W,pakliže se sám nereguluje dle příkonu HQI.Takže,můžeš tam dát pouze 150W HQI.
2)Nevím co myslí asymetrický typ svítidla,ale možná se jedná o konstrukci reflektoru a jinak připojení je pouze na 230 VAC
3)Co se týče výběru HQI,každý zkušený reefer doporučuje vlastní zkušenost, četl jsem na reefcentrale,že jsou třeba oblíbené CoralVue.V tomhle ti nechci poradit,bylo by to spekulativní.
4)Jestli chceš dát toto svítidlo nad moře,tak to zapomeň,když tam dáš 3x70W.... ryby by to asi zmákly,ale korály nie.Na takhle velký akva potřebuješ už nějakou kilowattu na světlo.Jestli to chceš použít pro sladkou vodu,i tak si myslím,že to bude málo,leda,že by jsi kombinoval s trubicemi.Ale zase dělat také harakiri s osvětlením nad sladkou vodu?....nedokážu to posoudit.
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

U tohoto akvária (přes 3000l ) bude celková spotřeba elektřiny (čerpadla, osvětlení a pod.) i při použití čas spínačů a levnější sazby asi činit 4500,- Kč či 5600Sk měsíčně. Vlastní zkušenost.
mig07
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 06:20

Príspevok od používateľa mig07 »

4500 - 5600 dufam že ne, možno u mora, toto bude malawi. Počítam cca 1500-2500 podla toho či bude leto alebo zima....

150W vybojky tam nechcem tak skusim tieto http://www.kanlux.sk/DetailPage.asp?DPG=50910
čo na to poviete.

Čo sa týka presvetlenia, tak nic extra skôr som tým myslel čí tie 3 vybojky ked budu 1 m nad akvariom aku plochu akvaria presvetlia. Lepšie povedané koko jedna HQI presvetlí cm2 hladiny, aby som tam nemal tmave miesta....

ak som dobre vyčítal tak tam ide vybojka s päticou RX-7s. Je to dobre? A poprosil by som dajte dajaké normalne vybojky na toto svietidlo ktoré svieti na modro alebo bielo. Všade davaju špecialne Giesemann HQI Megachrome Marine a pod. ale niečo normalne neviete? zdaju sa mi dost drahé..... Ked vidím že tu píšete nejakých 1100SK za ks.

Díky moc za každu radu pomaly sa začínam zorientovávat v tých typoch.... ešte dajaký link kde sa daju kupit akvaristické vybojky resp. vybojky vhodne do akvaria. (Nechcem aby to svietilo na žlto)
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

myslím že tě nepotěším ale v 70W a nebo 150W se dají sehnat výbosky za rozumnou cenu tak jak by jsi si asi představoval jen velice těžko.Vím že se dají sehnat lacino výbojky sylvania a má je tady u nás p.Berka.Jestli jdou sehnat lacino i u vás tak to netušim.jsou to snad jediný co jsem vděl prodávat pod 1000,-
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja by som si to dovolil zosumarizovat:
a; miq07 NECHCE more a preto mu stacia AKEKOLVEK HQI vybojky
b; cena 70 a 150w vybojok je zhruba rovnaka , rozdiel je len v cene elektriny ktoru zozeru
c; kedze to bude akvarko len s rybami, v podstate by mu stacili aj sviecky z hypermarketu , teraz pre 1.11 ich je vsade dost
d; s paticou rx7 sa vyrabaju vykonove rady 70 a 150 ..cislo 125w patri do typizovanej rady ortutovych vybojok HQL , tie vynechajme
e; najvacsi pomer svetelny vykon/ spotreba maju HQI vybojky s farbou svetla okolo 4000-6000K a tie su aj najlacnejsie, pouzivaju sa na osvetlenie vykladov, obchodov , hal a podobne...jedna taka vybojka stoji od 600sk , maju ich bezne v elektre , nema vyznam investovat do 'morskych'
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
mig07
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 06:20

Príspevok od používateľa mig07 »

nejaké tie rastlinky tam síce budu ale nenaročné na svetlo (anubiasy a cryptocoryni) ale mna by zaujimalo kolko musia mat tých K aby to nesvietilo na žlto ale radšej na bielo....
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Urob kompromis, 2x5000az6000K obycajne lacne HQI vo verzii s UVblokerom ci uz od Osram,Philips, Narva, ... napr. zo Sventexu, alebo Slovexu. A ktomu daj 1x 20000K napr. od AquaMedic, neviem ci Biotop ti ju objedná (cca1500,-?).
A vysledny mix bude cca 9000K, a ak sa ti to bude zdat este stale zlte prevrát ich pomer a mas vylíčené.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Obavam sa, ze kombinacia 5000 K a 20 000K bude dost kontrastna. Rovnako 3 ks sa mi zda dost malo, vyse 3 metrova nadrz bude obsahovat svetle a tieniste pruhy (to by sa dalo redukovat vhodnou stavbou sutroveho utesu). Dal by som 4-5 ks 5000-10 000K. Vyssie hodnoty sa na sladku vodu moc nepouzivaju. Zlte vyzarovanie zavisi aj od typu svietida (predradnika).
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

http://cgi.ebay.de/METALLDAMPFLAMPE-250 ... dZViewItem

Od tohoto predajcu mam svietidlo aj s vybojkami a po necelom roku pretrvava spokojnost. Zrejme by nebol problem objednat aj samostatne vybojky (postovne bolo tusim do 20 eur), rozne wataze a kelviny.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

co takto doplnit hqi modrymi t-8 trubicami?2x150cm? :wink:
mig07
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 06:20

Príspevok od používateľa mig07 »

tak svetlo by som mal aj vybrané. vid
http://www.kanlux.sk/DetailPage.asp?DPG=50910
je tam predradnik indukčný.... Takže pôjde to do žlta alebo nie tá farba? Neviem či je elektrický alebo magnetický. Dufam že môže byť.

tak niekolko hodím som hladal na nete nejaku dobru vybojku na 70W s päticou RX-7s :cry:

už som si aj povedal že zoberiem
http://www.akvarista.cz/web/shop/item-g ... arine-150w
ale 70W ale tu zasa nikde nemôžem najst. Mohli by ste mi poradit nejaku podobnú (Zvýraznenie modrej farby) a hlavne aj link kde sa da kupit. Ale iba e-shop SK a CZ.

Rozmýšlam nad kombináciou 3HQI dopredu tie farebnejšie a medzi ne dozadu obyčajné. našiel som: philips master cdm-td 70w/942 a sylvania hsi-td 70W/ndl uvs . To by mali byt také obyčajné, nech mi presvietia zadnu čast akvaria... Ale zasa nemôžem najst link kde sa daju kupit. :cry:
Už som bezradní chcel by som to už objednat odniekiaľ dajaké, lebo akvarium by som chcel za cca 3 týždne naplnat a nemám svetlo.

Doteraz som používal nad akvarium trubice aqua-glo s 18000K a zvyraznením cervenej a modrej ale také asi 70W HQI nenajdem.

Díky
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

mig07 napísal:tak svetlo by som mal aj vybrané. vid
http://www.kanlux.sk/DetailPage.asp?DPG=50910
je tam predradnik indukčný.... Takže pôjde to do žlta alebo nie tá farba? Neviem či je elektrický alebo magnetický. Dufam že môže byť.

tak niekolko hodím som hladal na nete nejaku dobru vybojku na 70W s päticou RX-7s :cry:

už som si aj povedal že zoberiem
http://www.akvarista.cz/web/shop/item-g ... arine-150w
ale 70W ale tu zasa nikde nemôžem najst. Mohli by ste mi poradit nejaku podobnú (Zvýraznenie modrej farby) a hlavne aj link kde sa da kupit. Ale iba e-shop SK a CZ.

Rozmýšlam nad kombináciou 3HQI dopredu tie farebnejšie a medzi ne dozadu obyčajné. našiel som: philips master cdm-td 70w/942 a sylvania hsi-td 70W/ndl uvs . To by mali byt také obyčajné, nech mi presvietia zadnu čast akvaria... Ale zasa nemôžem najst link kde sa daju kupit. :cry:
Už som bezradní chcel by som to už objednat odniekiaľ dajaké, lebo akvarium by som chcel za cca 3 týždne naplnat a nemám svetlo.

Doteraz som používal nad akvarium trubice aqua-glo s 18000K a zvyraznením cervenej a modrej ale také asi 70W HQI nenajdem.

Díky
ak tak strasne blbnes kvoli 70w HQI ..mozem ti venovat svoje Aqua Medic ABaqualine 13.000K 70w , pouzite ale svietia
na tvoje akva budu dobre dost
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"