Moj 330 L reef-starting

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

O tom prave mluvim... :wink:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno tak vidim že máš stejný názor :) Myslím že stačí sledovat např nádrže na Reef Centralu a je jasno
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ono nic nie je cierne alebo biele, neexistuje vyslovene jedine spravne riesenie a ani tento setup nie je vyslovene zly

ide o to, aky sposob filtracie je preferovany

osobne tiez davam odpenovac na zaciatok, niektori akvaristi tvrdia ze vytesni z vody privela oxidu uhliciteho a znizuje tym ucinnost riasoveho filtra, otazka ci odpenovac za sedimentakom vyslaha menej je podla mna nepodstatna, hlavne ak je prietok filtraciou niekolkonasobok objemu systemu za hodinu, ta voda okolo odpenovaca v podstate aj tak len preleti
viac mi vadi to, ze odpenovac za refugiom vyslahava z vody plankton, ktory sa vytvoril v refugiu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno to mě taky a proto jej mám hned na počátku filtrace.Pokud můžu jen dodat tak nevidím žádný negativa na tom že je skimer zařazený jako první a provzdušní mi vodu před refungiem-celá filtrace mi šlape jak má a plankton muže vesele na talíř živočichům :wink:
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

No a presne kôli tomuto na čo upozornil Roman mám z nádrže dva nezávyslé a rovnaké prepady.

1 - z Prvého ide voda priamo do odpeňovača (je prietokový) a potom do žumpy

2 - z Druhého ide voda cez zeolitový filter (tiež je prietokový) priamo do refugia. Z refugia je potom spravený prepad ktorý ústi rovno pred výtlačným čerpadlom.

Inšpiroval som sa Aleksandrom Pyndykom z Fínska. Videlo sa mi to ako veľmi jednoduché a logické riešenie spomýnaného problému.
:lol: :lol: :lol:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

laomedon napísal:
Inšpiroval som sa Aleksandrom Pyndykom z Fínska. :
Jo-jo..ealex tomu rozumi :wink:
http://ealex.aqua-web.org/
http://www.reefkeeping.com/issues/2005- ... /index.php

2Franky-sorry za offtop
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Chlapci, takto ako Franky to mam aj ja , maly odpenovac midi flotor a zatial som nepobadal , ze by to bolo absurdne / citujem /. Na 300 l akva nevidim pri spravne nadimenzovanom sedimentacnom filtri, dovod na vykonny odpenovac. 3 roky som bezal len na sedimentacny filter a bez odpenovaca a slapalo to, pokial som si to sam nepokaslal.
V prvej komre bio balsy a v poslednej odpenovac a ziaden problem.
S mojim odchovom sa mozte zoznamit na stretku /namnozena pseudopotvora :D /.

Peter
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Tak ako povedal Peter, súhlasím radšej sa presvedčiť osobne ako šlape akva a potom hodnotiť....viac hláv viac názorov, ale ide len o to aby sa nám darilo prevádzkovať svoje akva aby boli pre radosť. :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Snad este posledna poznamka , k tomu co vravel Roman o vyslahavani ev.planktonu z akva odpenovacom..Ano ,je to asi jedina nevyhoda tejto zostavy,ale ked si uvedomim, ze je na lipove drievko , tak snad nie su straty az take velke.Bezim takto asi pol roka , po poslednej havárii , a zatial vsetko co som dokupil aj s tvrdymi koralmi, zije a evidentne rastie.
Snad to este lepsie preveri cas, pol roka zase nie je az tak vela...

Peter
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

laomedon napísal:...
2 - z Druhého ide voda cez zeolitový filter (tiež je prietokový) priamo do refugia. Z refugia je potom spravený prepad ktorý ústi rovno pred výtlačným čerpadlom...
Osobne by som zeolitovy filter umiestnil ZA, nie pred refugium. Ale je to moj osobny nazor a pohlad na vec :)
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ceco napísal:
laomedon napísal:...
2 - z Druhého ide voda cez zeolitový filter (tiež je prietokový) priamo do refugia. Z refugia je potom spravený prepad ktorý ústi rovno pred výtlačným čerpadlom...
Osobne by som zeolitovy filter umiestnil ZA, nie pred refugium. Ale je to moj osobny nazor a pohlad na vec :)
V sedimetnacnom filtri mas aj zeolit aj Caulerpu a svici sa tomu :D cize je to dva v jednom. :D

Peter
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

Este by som chel podakovat petrovi a repikovy ktory mi to akva pomohli zriadit lebo nevim kde by som teraz bez nich lietal :lol: ....mal som stastie ze som ich stretol v ba v symbioze......
Patrik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 14 Jan 2007 12:48
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa Patrik »

Ceco napísal: Osobne by som zeolitovy filter umiestnil ZA, nie pred refugium. Ale je to moj osobny nazor a pohlad na vec :)
Istým spôsobom je to logické - pokračuje sa ďalej v rozpade. Keď je ale PRED, asi viac pomáha refugiu.

Asi na mekáče by bolo lepšie ZA a na tvrdé PRED ? - tak mi teraz napadlo.

Myslím si, že teoreticky zeolit PRED by mohol prispieť k rýchlejšiemu a účinejšiemu znížovaniu NO3 ako ZA.
Zase ZA je blížší prirodzenosti. 8)

Napíšeš Caco aj Tvoj pohľad?
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Polozme si otazku. Co tvori najvacsiu cast komory refugia? Zelena makroriasa, ktora pre svoj rast potrebuje dusikate latky a fosforecnany.
Ak berieme do uvahy aj pritomnost DSB, to je dalsi "konzument" dusikatych latok. Prietokovym zeolit filtrom ich o tieto potrebne prvky ochudobnime. Logickejsie je zaradit prietokovy zeolit filter za refugium a odstranit latky, ktore nespotreboval zivot v refugiu.

Samozrejme jedna sa len o moj logicky pohlad na vec - neda sa to zovseobecnit, kedze kazdy system je unikatny a nekopirovatelny.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Aby som to udal na spravnu mieru, to ze mam zeolitovy filter pred refugiom nema nic docinenia s akou kolvek logikou, ale je tam len preto ze som chcel usetrit na El. za cerpadlo a preto vodu ze zeo filter tlaci samospad z druheho prepadu - tot vsjo.

V buducnosti , teda coskoro to ccem zmenit a odpojit zeo filter od prepadu a napojit ho na samostatne cerpadlo. Zatial vizera ze po 1 a 1/2 roku funguje system ako ma a poradi si aj z vacsim poctom ryb na tak male akva.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"